نسخه شماره 3335 - 1392/08/18 -

مروري بر چگونگي تعامل دولت يازدهم و مجلس نهم
تقابل دولت و مجلس، روياي افراطيون


همكاري با دولت تدبير


هزينه‌هاي كارشكني


ضرورت رابطه مطلوب


افراطي‌ها موفق نمي‌شوند

تفکر اسلام ناب محمدي(ص) و تحجر‌گرايان انجمن حجتيه
همه چيز درباره انجمن حجتيه

ناطق نوري در مراسم ترحيم عسکر اولادي:
مذاکرات براي ايران باخت ندارد
بعد از حمايت رهبري از تيم مذاکره‌کننده عده‌اي کاسه داغ‌تر از آش نشوند

نظرات متفاوت در قالب گفت‌و‌گو قابل حل است


تنها راه تعامل با ايران، مذاکره است

يونسي مطرح کرد:
ترور دادستان زابل به دست سلفي‌هاي القاعده‌

وزير دادگستري:
بايد دخل و خرج‌هاي کشور را تنظيم کنيم

موحدي کرماني:
متاسفانه امروز در جامعه ما بدحجابي کاملا عادي شده است


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


الو مردم سالاري 88267856

دبيرکل حزب مردم‌سالاري در برنامه ديروز، امروز، فردا مطرح کرد:
ضرورت برنامه‌‌ريزي مدون براي مذاکره با آمريکا
‌«انعطاف هوشمندانه مبتني بر منافع ملي» توسط بينندگان به عنوان مهم‌ترين توقع از تيم هسته اي انتخاب شد

استفاده از روابط، پارتي‎بازي، رانت و زيرميزي از مصاديق فساد اداري است


خبر


درباره رفتارهاي برادر روسيه!


راز رقابت بزرگ در روسيه


ديپلماسي روحاني به بار مي‌نشيند

جان کري در ژنو: آمده‌ام که فاصله بين ايران و 1+5 را کم کنم
حمايت جامعه بين‌الملل از توافق هسته‌اي با ايران


 مروري بر چگونگي تعامل دولت يازدهم و مجلس نهم
 تقابل دولت و مجلس، روياي افراطيون 
نويسنده : حميدرضا شکوهي

 دولت و مجلس، به عنوان دو رکن اساسي کشور، طي سال‌هاي اخير همواره گرفتار اختلافاتي بوده‌اند اما عليرغم اين اختلافات، تلاش براي تعامل در هر دو سمت وجود داشته است. با اين وجود در برخي مقاطع که نقطه اوج آن در زمان دولتهاي نهم و دهم بوده است، اين اختلافات به اوج خود رسيد و تعامل، به نقطه‌اي فراموش شده براي پاستورنشينان و بهارستان نشينان بدل شد. محمود احمدي‌نژاد به صراحت اعلام کرد مجلس در راس امور نيست و حتي گفت که رييس‌جمهور از تمام مردم راي مي‌گيرد اما نمايندگان مجلس از بخشي از مردم و به همين دليل مشروعيت رييس‌جمهور را بالاتر مي‌دانست. از سوي ديگر عدم مشورت دولتمردان با نمايندگان مجلس در امور اجرايي و انتصابات، حتي در مورد انتخاب وزرا، اختلافات فراواني بين دو طرف ايجاد کرده بود که در نوع خود بي‌نظير بود. مجموع رفتارهاي دولت در قبال مجلس بويژه در دولت دهم و مجلس نهم موجب شد اختلافات دو طرف به طرز بي‌سابقه‌اي در تاريخ حيات دولت و مجلس در سال‌هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي‌افزايش يابد؛ تا حدي که برخي، اين دوره را با دوره کوتاه رياست جمهوري بني‌صدر و اختلافات شديد او با مجلس وقت مقايسه مي‌کنند. اختلاف مجلس و دولت دهم به حدي بود که برخي اوقات جلسات تعامل دو طرف با بيش‌از 150 غايب برگزار مي‌شد و اغلب نمايندگان مجلس از حضور در اين جلسات استنکاف مي‌ورزيدند. اين سابقه تعامل ضعيف دولت و مجلس که گاه به تقابل مي‌انجاميد، موجب شد که نوع تعامل دولت جديد ومجلس اصولگرا همواره مورد توجه صاحبنظران و فعالان سياسي قرار گيرد. هر چند که نمايندگان مجلس نهم، پيش از انتخابات رياست جمهوري يازدهم حمايت خود را از سه کانديداي اصولگرا – محمد باقر قاليباف، سعيد جليلي و علي اکبر ولايتي – اعلام کرده بودند و امضاهاي پاي اين حمايت نامه‌ها از تعداد نمايندگان مجلس هم پيشي گرفته بود که نشان مي‌داد برخي از نمايندگان از دو يا سه کانديداي رياست جمهوري حمايت کرده‌اند؛ اما پس از انتخابات تلاش کردند خود را به دولت جديد نزديک کنند.

 جالب اينجاست که حاميان حسن روحاني در مجلس نهم پيش‌از انتخابات رياست جمهوري يازدهم، به تعداد انگشتان دو دست نمي‌رسيد که شايد علاوه بر اصولگرا بودن قاطبه مجلس نهم، به اين دليل بود که آنها تصور نمي‌کردند دولت بعدي در اختيار طيف مقابل اصولگرايان قرار گيرد. اما وقتي ورق برگشت و دولت اعتدال روي کار آمد، با توجه به پيام جديدي که در کشور مخابره شده بود، مجلس نيز تلاش کرد خود را با شرايط جديد وفق دهد.

آنچه در جلسه راي اعتماد به وزراي پيشنهادي رييس جمهور در مجلس رخ داد نشان داد که اکثريت مجلس در پي تعامل با دولت است. در اين جلسه، سه نفر از وزرا موفق به کسب راي اعتماد نمايندگان نشدند که اين آمار نسبت به وزراي پيشنهادي دولت نهم بهتر بود؛ اما هنوز برخي افراطيون در مجلس هستند که تمايل به تقابل با دولت دارند و در جلسه راي اعتماد به وزراي پيشنهادي نيز اين امر را اثبات کردند؛ به طوري که برخي از آنها که توافق کرده بودند، سه نفر از وزراي پيشنهادي را «بيندازند» وقتي زورشان به بيژن زنگنه نرسيد، سلطاني‌فر وزير پيشنهادي ورزش و جوانان را رد کردند. اين افراطيون در مجلس که تعدادشان کم نيست و تنها دنبال فضايي براي ابراز آزادانه عقايد خود مي‌گردند، پس از آن نيز به برخي رويه‌هاي افراطي خود ادامه داده اند که ذکر تمامي‌آنها در اين مختصر امکانپذير نيست.

نمونه آخرش، طرح استيضاح وزير علوم، تحقيقات و فناوري است؛ آن هم يک هفته پس از راي اعتماد به او. بهانه اين طرح استيضاح هم اين است که چرا فرجي دانا، به جعفر توفيقي و ميلي منفرد سمت داده است. اين درحاليست که عزل و نصب‌ها حق وزيران است و مجلس نمي‌تواند در آن ورود کند. از سوي ديگر، اگر کسي براي سمتي مناسب تشخيص داده نشده دليلي ندارد براي ساير مسئوليتها هم مناسب نباشد. کما اينکه وقتي صلاحيت آيت‌الله ‌هاشمي‌رفسنجاني و تعدادي ديگر از کانديداها براي رياست جمهوري يازدهم احراز نشد، بزرگان نظام اعلام کردند که اين به معناي عدم احراز صلاحيت آنها براي ساير مسووليت‌ها نيست. به همين دليل مي‌توان بر اين نکته تاکيد کرد که هدف برخي افراطيون در مجلس اين است که فضا را به سمت راديکاليزم و رويارويي مجلس و دولت پيش ببرند تا از اين فضا، هم براي تخريب دولت فعلي بهره بگيرند و هم براي تطهير دولت قبلي استفاده کنند. مروري بر برخي تذکرات و سوالات برخي از نمايندگان افراطي مجلس شوراي اسلامي، به خوبي گوياي اين وضعيت است. به نظر مي‌رسد با کنترل افراطيون مجلس، موعد باقيمانده از حيات مجلس نهم با آرامش سپري شود و با توجه به تمايل بزرگان مجلس از جمله علي لاريجاني براي ايجاد آرامش در روابط مجلس و دولت، افراطيون راه به جايي نخواهند برد. ضمن اينکه با حاکم شدن فضاي جديد در عرصه سياسي – اجتماعي کشور، پيش بيني مي‌شود اصلاح‌طلبان شانس بالايي براي کسب اکثريت کرسي‌هاي مجلس دهم داشته باشند و اگر اين مدت باقيمانده از مجلس نهم به خوبي سپري شود و افراطيون تحت کنترل قرار گرفته و فضايي براي ابراز وجود پيدا نکنند، دولت يازدهم پس از تشکيل مجلس دهم روزهاي راحت‌تري در پيش خواهد داشت.


 همكاري با دولت تدبير 
نويسنده : محمدرضا تابش

دولت روحاني با شعار اعتدال ادعا دارد که براي توسعه و پيشرفت آمده و دقيقا به همين دليل بايد همه دستگاه‌ها با دولت همکاري کنند، در غير اين‌صورت نمي‌توان انتظار داشت که مشکلات کمتر شوند.‌دولت قوه اجرايي و مجلس قوه ناظر است و اين باعث شده تا تعامل بين مجلس و دولت از اهميت بالايي برخوردار باشد به همين دليل بايد به نمايندگان مجلس توصيه کرد که با توجه به شر ايط موجود و درنظر گرفتن اينکه مردم مشکلات زيادي دارند، تلاش کنند تا با تعامل با دولت وضعيتي به وجود بياورند که بتوان به کاهش مشکلات اميدوار بود. بايد اين را در نظر داشت كه هم قوه مقننه و هم قوه مجريه بايد نسبت به اين مساله آگاه باشند که جامعه به‌دليل سوءمديريت، دچار مشکلاتي شده و ضرورت اعتدال و منطق‌گرايي بيش از هر زمان ديگري احساس مي‌شود. دقيقا به همين دليل از دولتمردان و مجلس‌نشينان انتظار مي‌رود که باهم به تعامل لازم برسند تا بلکه از اين طريق بتوانند مشکلات موجود را کاهش بدهند. اينکه جريان اصلاح‌طلبي در راي‌آوري روحاني نقش پررنگي داشت، واقعيتي است که هيچ‌کس نمي‌تواند دست به انکار آن بزند، اما اين دليل نمي‌شود که طيف اصولگراي حاضر در بهارستان به دولت به مانند رقيب نگاه كند يا تصميم به جدل با آن بگيرد، چرا كه بايد تاكيد كرد كه بحران‌هاي متعددي مردم را با گرفتاري‌هاي زيادي روبرو كرده است و تنها راه نجات از وضعيت موجود فقط اين است كه دستگاه‌هاي مختلف نظام بتوانند با همكاري مطلوب همه پتانسيل‌هاي موجود در جامعه را در راستاي بهبود اوضاع به كار بگيرند تا شايد از اين طريق بتوان رضايتمندي عمومي را به بالاترين حد ممكن خود برسانيم.


 هزينه‌هاي كارشكني 
نويسنده : داريوش قنبري

دخالت‌هاي فرا قانوني و حساسيت‌هاي بي‌مورد و همچنين نگاه سياسي به امور، مصداق کارشکني برخي مجلسي‌ها در کار دولت به شمار مي‌رود و آن را حرکتي بيهوده مي‌دانم. به نظر من از رفتارها و نامه‌نوشتن‌هاي اين روز‌ها بوي سياسي استشمام مي‌شود و نشان مي‌دهد شکست خوردگان انتخابات، دنبال اين هستند تا در امور دولت آقاي روحاني کارشکني کنند.رابطه کاري قوه مقننه با قوه مجريه به گونه‌اي است که وزيران پيشنهادي زماني به کابينه راه پيدا مي‌کنند که راي اعتماد مجلس را به دست آورده باشند. پس بايد به تصميم چهره‌هايي که خود به آن‌ها راي داده‌اند، احترام بگذارند و اجازه بدهند تا وزراي کابينه در فضايي مطلوب به فعاليت خود بپردازند. بايد گفت مطرح شدن اينکه نماينده‌ها در انتصابات وزرا تا به اين حد به خود اجازه دخالت مي‌دهند، نشان مي‌دهد که در مجلس نهم عده‌اي دنبال اين هستند تا عليه دولت کارشکني کنند. اين رفتار را در حالي شاهديم که پيش بيني مي‌شد مجلس با دولت جديد قصد همکاري دارد تا خاطره رابطه پر تنش دولت فعلي با مجالس فعلي و گذشته از ذهن‌ها پاک شود. هم‌اکنون هم از عقلاي مجلس انتظار مي‌رود با درايت و هوشياري از بروز چنين رفتارهايي جلوگيري کنند. البته اطلاع دارم که تنها تعداد قليلي چنين روشي را دنبال مي‌کنند.در چند سال اخير و زمان مسووليت دولت دهم، عده‌اي تحت هر شرايطي از دولت وقت حمايت مي‌کردند و به همين دليل قابل انتظار بود که تلاش کنند تا دولت روحاني آرامش نداشته باشد. متاسفانه برخي از مجلس‌نشينان به جاي دفاع از حق مردم و جايگاه قوه مقننه، در زمان دولت قبلي، فقط از رييس دولت دفاع مي‌کردند و همان‌ها و با توجه به نگاه سياسي، از اين پس عليه رييس‌جمهور روحاني حرکت خواهند کرد. البته نمي‌توان نسبت به اين مساله بي‌تفاوت بود که اکثريت مجلس خواهان رابطه خوب و همکاري منطقي با دولت هستند.همان طور که قبل از اين بار‌ها اعتراض‌هايي مبني بر دخالت دولت در امور مجلس مطرح شد، بايد گفت نمايندگان مردم در بهارستان هم تحت هيچ شرايطي اجازه ندارند در کار دولت دخالت کنند. در نظر داشته باشيم آقاي روحاني به مردم وعده‌هاي مشخصي داده و به همين دليل حق مسلم اوست که بر اساس قول و قرار‌ها، برنامه بنويسد و براي اجرايي کردن برنامه‌هاي خود از نيروهايي استفاده کند که توانمندي لازم براي اجرايي کردن اين برنامه‌ها را در آن‌ها سراغ دارد.يکي از آسيب‌هاي جدي که احمدي‌نژاد وارد کرد در نوع همين رابطه بود و نگراني‌هايي که در حال حاضر وجود دارد، به همين دليل است. مردم دوست ندارند مجلس و دولت به جاي کار، به فکر نزاع با يکديگر باشند.


 ضرورت رابطه مطلوب 
نويسنده : محمد‌‌رضا باهنر

 هم مجلس و هم دولت جايگاهي بالا را در مديريت کشور دارند و دقيقا به همين دليل است که رابطه مطلوب بين اين دو قوه، هميشه به عنوان يکي از دغدغه‌هاي اصلي جامعه مورد توجه قرار مي‌گيرد. مجلس نهم و دولت يازدهم در شرايطي همکاري را شروع کرده‌اند که رابطه «بد» مجلس و دولت در چند سال گذشته هزينه‌هاي سنگيني را به جامعه تحميل کرد. به طوري که بايد گفت خيلي از مشکلاتي که امروز کشور و مردم را درگير خود کرده است، ريشه در اختلافات گذشته بين مجلس و دولت دارد.رفتار روزهاي اخير عده‌اي از مجلس‌نشينان اين ذهنيت را در بخشي از جامعه به وجود آورده است که مجلس اصولگرا همنوايي مطلوبي با دولت تدبير و اميد ندارد و به همين دليل نگراني‌هاي زيادي اذهان عمومي را مشغول کرده است. از طرفي نمايندگان مجلس با تاکيد بر آنچه قانون اساسي به قوه مقننه محول کرده است، اين طور مي‌گويند که «نظارت بر تصميم دولتي‌ها» حق قانوني و مسلمشان است و به همين دليل اتهام «جدل با دولت» را نمي‌پذيرند. واقعيت موجود اين است که قواي مجريه و مقننه خوشبختانه بنا را بر همکاري گذاشته‌اند تا از اين طريق بتوانند در کاهش مشکلات موجود به دستاوردهاي مهمي برسند. البته گروهي افراطي به مجلس راه پيدا کرده‌اند و آنطور که پيداست اصلا تمايلي به حرکت در چارچوب منطق ندارند. اما اين مساله نبايد فراموش شود که آن‌ها در اقليت محض هستند و به همين دليل نبايد جدي گرفته شوند. وقتي 15 وزير از 18 وزير پيشنهادي با راي نسبتا بالايي توانستند با راي نماينده‌هاي مجلس به دولت راه پيدا کنند، بايد اين طور نتيجه‌گيري کرد که مجلس قرار را بر تعامل با دولت گذاشته است و به همين دليل جاي نگراني نيست. بنده بر اين باورم که مجلس نهم بناي مقابله با دولت يازدهم را ندارد و به همين دليل تاکيد مي‌کنم که رسانه‌ها هم سعي کنند تا چنين ذهنيتي را به جامعه تزريق نکنند.

همچنين بايد گفت مخالفت مجلسي‌ها با تصميم‌گيري‌هاي دولت، بايد بر‌اساس نظرات کار‌شناسي باشد نه حاشيه‌اي. با اين حال بايد گفت که مسايل سياسي هم بايد مد‌نظر قرار بگيرد. البته اين پاسخ من به معناي تاييد مخالفت‌ها نيست و اميدوارم در آينده مجلس و دولت به هم‌صدايي برسند. واقعيت موجود اين است که همه ما مي‌دانيم کشور در برهه حساسي قرار دارد و به همين دليل تکليف همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها اين است که با حاشيه‌گريزي فقط دنبال اين باشند تا با استفاده از پتانسيل‌هاي موجود شرايطي را به وجود بياورند که بتوانند رضايتمندي عمومي را به بالا‌ترين حد ممکن خود برسانند.


 افراطي‌ها موفق نمي‌شوند 
نويسنده : عبدالرضا عزيزي*

 رييس‌جمهور منتخب با شعار تدبير و اعتدال از مردم راي گرفت و به همين دليل بايد گفت دولت، حاشيه‌گريز و منطق مدار خواهد بود و به همين دليل مي‌توان اميدوار بود که قواي مجريه و مقننه از اين پس همکاري مطلوبي با هم داشته باشند. بايد اين را در نظر بگيريم که اگر خدمت به مردم هدف اول و وظيفه مهم همه ماست از همه ظرفيت‌هاي موجود براي خدمتگزاري به ملت استفاده ببريم و بدانيم کوتاهي و ندانم کاري از چشم جامعه پنهان نمي‌ماند و مردم مسوولان هزينه‌ساز را نمي‌بخشند. آقاي روحاني 20 سال به عنوان نماينده در مجلس حضور داشتند و حتي در جايگاه نيابت رياست مجلس نشسته بودند و به همين دليل به خوبي تشخيص مي‌دهند قوه مقننه چه وظيفه‌اي دارد و به همين دليل حتما انتظاراتي منطقي از مجلس خواهد داشت و هيچگاه در پي چالش با نهاد مهمي چون مجلس برنمي‌آيند تا روند امور مختل شود. البته بايد گفت متاسفانه برخي از نمايندگان رفتاري راديکال دارند و به همين دليل شايد دنبال اين باشند تا شرايط را مخدوش کنند، اما اکثريت با چهره‌هاي معتدل است و به همين دليل آن اقليت نمي‌تواند کاري از پيش ببرد. با اين حال بايد مراقب بود تا افراطيون به اهدافشان نرسند.مردم در اين چند سال عادت کرده بودند به قانون بي‌توجهي شود و به همين دليل هميشه نگران کش مکش بين مجلس و دولت بودند. از اين رو اميدواريم با روي کار آمدن دولت آقاي روحاني و با توجه به عقلانيت حاکم بر قوه مقننه شاهد خدمت به مردم باشيم و به همين خاطر اميدهاي زيادي در لايه‌هاي مختلف جامعه به وجود آمده است.کشور شرايط سختي را تجربه مي‌کند و به همين دليل همه دستگاه‌ها و همچنين نهادها بايد از حاشيه پرهيز کنند تا به کمک هم بتوانند مشکلات موجود را کم کنند و بخشي از نگراني مردم را کاهش دهند. همچنين بايد گفت مجلس نهم بايد براي دوري جستن از فضاي اين چند سال با دولت جديد تعامل داشته باشد تا بلکه بتوانيم آرامش را به‌معناي واقعي تجربه کنيم.

*رئيس کميسيون اجتماعي مجلس


 تفکر اسلام ناب محمدي(ص) و تحجر‌گرايان انجمن حجتيه
 همه چيز درباره انجمن حجتيه 
نويسنده : حميد لباف

 نام كامل انجمن حجتيه كه به انجمن ضدبهائيت نيز مشهور بوده، «انجمن خيريه حجتيه مهدويه» است. اين انجمن مقارن با كودتاي آمريكايي 28مرداد 1332 تأسيس شد. نهايتاً در سال 1336 آن را به نام انجمن حجتيه مهدويه به ثبت رساندند. مؤسس اين گروه آقاي شيخ‌محمود ذاكرزادة تولايي است كه به نام شيخ محمود حلبي شناخته شده بود. هنگامي كه مردم ايران درگير مبارزه با ظلم شاه بودند، اعضاي اين انجمن، وقتشان را صرف راهنمايي بهائيان مي‌كردند و خودشان را از جريان انقلاب دور نگاه مي‌داشتند.

اساسنامه انجمن داراي يك فصل، دو ماده، هشت بند و دو تبصره بود؛ تبصره يك عبارت است از اينكه، هدف انجمن تا ظهور موعود غيرقابل تغيير است. در تبصره دو آمده است: «انجمن به هيچ‌وجه در امور سياسي مداخله نخواهد داشت (همون سکولار خودمون به زبان ساده) و نيز مسووليت هرنوع دخالتي را در زمينه سياسي كه از طرف افراد منتسب به انجمن صورت گيرد بر عهده نخواهد داشت. (در حالي كه بهائيت يك پديده كاملاً سياسي و شبه جاسوسي بود و متقابلاً يكي از راه‌هاي مبارزه با آن، برخورد سياسي بود)

انجمن حجتيه قبل از انقلاب اسلامي ايران هيچ موضعي نسبت به هويدا نخست‌وزير معدوم شاه، دكتر ايادي، دكتر ثابتي، يا هژبر يزداني و غيره كه از مسوولان و متنفذان حكومت، با وجودي كه بهائي بودند نداشتنداز جمله عملکرد فرقه مي‌توان به سخره گرفتن حرکت مردمي عليه رژيم با عباراتي همچون«وزوز پشه را چه به فانتوم» «مشت بر درفش چه مي‌تواند بكند»، تبيين قدرت جسماني امام علي(ع) و ميزان تيزي و برندگي ايشان بود، مبارزه با پپسي كولا نه بخاطر حرام بودن شربت، بلکه بخاطر صاحبانش که بهائي‌اند مواخذه حضرت امام در باب خون‌هاي 15خرداد وحمايت مردم از قيام‌هاي متعدد، عدم صدور هيچ بيانيه و همراه نشدن با مردم در حرکات جوششي سال‌هاي 56و57 از جمله اقدامات اين انجمن بوده به طوري که در جلسات قبل از انقلاب اعضا و طرفدارانشان را از هرگونه دخالت در امور سياسي و مبارزاتي با رژيم طاغوت برحذر مي‌داشتند ولي با پيروزي انقلاب شکوهمند اسلاميمان به اعضا توصيه کرده و دستور مي‌دادند وارد نهادها و ارگان‌هاي نظام شوند و به همين دليل سبب شد يکي از اعضاي موثر اين گروه که در ابتداي انقلاب اسلامي به تبيين برنامه‌ها و اساسنامه وزارت اطلاعات مشغول بود سعي نمود که مدارک ساواک در مورد انجمن حجتيه را نابود کند و در اين ماموريت موفق هم بود لکن علي‌رغم تلاش‌هاي وي هنوز هم اسنادي از همکاري‌هاي اين انجمن با رژيم مخوف شاه موجود است که به نمونه‌اي از آنها در ذيل اشاره مي‌شود:

نامه به دربار

پيشگاه مبارک اعليحضرت همايون شاهنشاه آريا مهر

با کمال احترام به عرض خاک پاي مبارک مي‌رساند: جامعه روحانيت ايران از اعمال خائنانه گروه بي‌دين و ضد وطني که بلواي پانزدهم خرداد را بر پا کردند، ابراز تنفر و انزجار مي‌کند و ارادت خالصانه اعلي‌حضرت همايوني را به خاندان نبوت تصديق و تأييد دارد و آن اعلي‌حضرت را حامي دين اسلام و پيرو مذهب جعفري مي‌شناسد و مورد تکريم و احترام جامعه روحانيت و خادمان مکتب اسلامي هستند و ـ انشاء‌الله ـ ساليان سال سلامتي وجود اقدس شهرياري باقي و برقرار باشد...»

منبع: نامه انجمن حجتيه خطاب به محمدرضا شاه، (آرشيو، سند 722/ 19ه‍، 31/ 4/ 1354) برگرفته از کتاب: قصه هويدا، ابراهيم ذوالفقاري، موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي سياسي، تهران، چاپ اول، 1386.

رئيس واحد اطلاعات دستگاه امنيت دستور مي‌دهد كه هراقدام نسبت به گروه حجتيه با نظر آقاي حلبي باشد:

پيرو نامه شماره 20171/12525-17/1/36سازمان اطلاعات و امنيت تهران خواهشمند است دستور فرماييد از هرگونه اقدام و نظراتي كه نسبت به اعضاي پنج نفر (هيئت مديره فرقه) در نامه پيروي مذكور به عمل خواهند آورد، اين واحد را نيز آگاه سازند. ضمناً چون تجمع نامبردگان جنبه ضديت با مسلك بهايي را دارد و برابر اطلاع حاج شيخ‌محمود ذاكرزاده تولايي معروف به حلبي از گردانندگان اين جلسه با بخش 21 سازمان اطلاعات و امنيت تهران همكاري‌هايي دارد اصلح است هرگونه اطلاعي در مورد جلسه متشكله را قبل از احضار بقيه از مشاراليه استفسار نمايند.

رئيس واحد اطلاعاتي كميته مشترك ضدخرابكاري، ناصري 23/1/36

علي‌اكبر پرورش(يکي از اعضاي سابق انجمن) درباره عكس‌العمل دستگاه امنيت از استعفاي خود از انجمن حجتيه مي‌گويد:

وقتي ساواك متوجه شده بود كه من از انجمن كنار رفته‌ام همين نادري (از مسوولان عالي‌رتبه دستگاه امنيت) ملعون ما را خواست و خيلي فحاشي كرد و گفت چرا ديگر در انجمن نيستي. دستگاه امنيتي مي‌ديد افراد مذهبي كه از انجمن جدا مي‌شدند به سوي نيروهاي انقلابي و ضدرژيم مي‌روند پس اصرار به حضور در اين فرقه بي‌فايده داشت.

انجمن حجتيه پس از پيروزي انقلاب اسلامي

با پيروزي انقلاب اسلامي انجمن حجتيه كه در حيرت پيروزي انقلاب اسلامي بود تضعيف شد زيرا آنها اعتقادي به پيروزي انقلاب اسلامي نداشتند، لذا پنج شش ماه در حالت ترديد بودند. انجمني‌ها كه تا واپسين روزهاي پيروزي انقلاب مي‌گفتند امام سيزدهم در پاريس نشسته و مردم را جلوي گلوله مي‌فرستد در نيمه شعبان سال اول انقلاب عكس همه مراجع را زد و بعد از چندماهي به تأييدات خود از رهبر انقلاب اشاراتي داشت و خود آقاي حلبي از مضاميني چون عظيم‌الشأن و رهبر كبير براي امام خميني(س) استفاده كرد.

وقتي انجمني‌ها به موضع انفعال افتادند نيروهاي تربيت شده در انجمن، پس از انقلاب به سه دسته تقسيم شدند:

1-‌ از دسته اول برخي مانند آقاي پرورش، دكتر صادقي، استاد دانشكده الهيات مشهد، عبدالكريمي، استاد دانشگاه مشهد، مهندس مصحف و بسياري ديگر به انقلاب پيوستند. در ميان اينان، جواناني نيز حضور داشتند كه دست كم چند سالي انجمن را تجربه كرده و به صف انقلابيان پيوسته بودند. برخي نيز مانند آقاي طيب كه مسووليت برگزاري مراسم سخنراني‌ها را در تهران بر عهده داشت، نه تنها به انقلابيان پيوستند، بلكه به نوعي در برابر انجمن هم قرار گرفتند. 2- دسته دوم در برابر انقلاب بي‌تفاوت ماندند. 3- دسته سوم به انتقاد از انقلاب پرداخته و به صف مخالفان – از نوع ديندار – پيوستند. آقاي طيب از مسوولان سابق انجمن كه پس از انقلاب خود را از انجمن خارج كرد مي‌گويد: از ابتداي اين نهضت و از گذشته‌هاي دور اين نهضت آقاي حلبي با ناباوري با آن برخورد مي‌كرد و معتقد بود كه نمي‌شود با رژيم تا دندان مسلح شاه مبارزه كرد و عقيده داشت كساني كه به اين راه كشيده مي‌شوند خونشان را هدر مي‌دهند و كساني كه افراد را به اين راه مي‌كشانند مسوول اين خون‌ها هستند و معتقد بودند كه كار صحيح فعاليت‌هاي فرهنگي و ايدئولوژيك است نه مبارزه عليه رژيم. و اما امام اين پيشواي الهي، پيش از روز 15 خرداد چنين فرموده بودند كه «اسلام در معرض خطر است» و به مناسبت احياي كاپيتولاسيون در يك نطق آتشين فرمودند: من اعلام خطر مي‌كنم...اين آقاياني كه مي‌گويند بايد خفه شد و دم نياورد، آيا در اين مورد هم مي‌گويند بايد خفه شد؟ در اينجا هم ساكت باشيم و دم نياوريم؟ ما را بفروشند و ما ساكت باشيم، استقلال ما را بفروشند و ما ساكت باشيم والله گنهكار است كسي كه داد نزند والله مرتكب كبيره است كسي كه فرياد نزند... امروز تمام گرفتاري ما از آمريكاست تمام گرفتاري ما از اسرائيل است. اسرائيل هم از آمريكاست. اين وكلا هم از آمريكا هستند. اين وزرا هم از آمريكا هستند، هم دست‌‌نشاندة آمريكا هستند. و در همان زمان‌ها بود كه امام تقيه را نيز حرام كردند. به طور مثال، در نيمه شعبان سال 1357 حضرت امام خميني(س) فرمان دادند كه: اكنون لازم است در اين اعيادي كه در سلطنت اين دودمان ستمگر براي ما عزا شده است بدون هيچ‌گونه تشريفات كه نشانگر عيد و شادماني باشد، در تمام ايران، در مراكز عمومي مثلاً مسجد بزرگ، اجتماعات عظيم برپا كنند و گويندگان شجاع و محترم مصايب وارده بر ملت را به گوش شنوندگان برسانند. در حالي كه رژيم ستمشاهي براي مقابله با فرمان امام خميني(ره) كوشش‌هاي فراواني براي برگزاري جشن‌هاي نيمه شعبان مبذول مي‌داشت، انجمن حجتيه هم همراه با رژيم در مقابل فرمان امام ايستاد و در تهران و شهرستان‌ها جشن‌هاي دلخواه خود را برگزار كرد و براي اين كه پاسخي براي عمل خود داشته باشند هيأتي را به سرپرستي حسين تاجري، از مسوولان انجمن، نزد آقاي شريعتمداري فرستاده و از وي كسب تكليف كرده بودند. اين در حالي بود كه آقاي شريعتمداري تا حدودي قابل اعتماد رژيم به شمار مي‌رفت. شريعتمداري در گفت‌وگوي خود با مقامات ساواك در شب 57/7/1كه به شماره 7404/312مورخ 2/7/57 در بولتن چهاربرگي ساواك موجود است گفته بود: سلام مرا به پيشگاه اعليحضرت برسانيد و به عرض برسانيد كه اعليحضرت اطمينان داشته باشند. همان مشكلاتي كه امروز ايشان دارند، ما هم داريم... يكي از پايگاه‌هاي مخالف با رژيم سلطنتي ايران نجف است كه من صد در صد با اين پايگاه مخالفم. من براي حفظ مملكت، ديانت و سلطنت فكر مي‌كنم... من معتقد به آزادي همه زندانيان نيستم آنهايي را كه اطمينان داريد بعد از آزادي تحريكات نمي‌كنند، آزاد كنيد ولي بقيه را نگه داريد، مخصوصاً كساني را كه اهانت به مقام سلطنت مي‌كنند. انجمن پنج ماه پس از پيروزي انقلاب، مبادرت به تجديدنظر و اصلاحاتي در اساسنامه‌اش با افزودن تبصره‌ها و متمم‌هايي نمود كه در شرايط انقلاب، قادر باشد گاه به ميخ و گاه به نعل بزند و دو پهلو موضع بگيرد.

مبارزه با ماركسيسم به جاي بهائيت

يكي ديگر از خط‌مشي‌هاي انجمن حجتيه بعد از پيروزي انقلاب جايگزيني مبارزه با ماركسيسم به جاي بهائيت بود. هر چند سعي مي‌كردند تا دو سه سال بعد از انقلاب همچنان خطر بهائيت را زنده نگه دارند ولي اهتمام اصلي خود را معطوف به ماركسيسم كردند و در كلاس‌هاي آموزشي خود ماركسيسم را نقد مي‌كردند، اين در حالي بود كه حداقل به خطر و خسران فرهنگ غرب كه تا مغز استخوان دانشگاه‌‌ها، مراكز تربيتي، ادارات و جامعه رسوخ كرده بود بي‌توجه بودند و ماركسيسم را مساله اصلي نشان مي‌دادند.

انجمن حجتيه و جنگ تحميلي

انجمن در ابتدا كه عراق به ايران حمله كرد هيچ‌گونه عكس‌العملي مانند كليه گروهك‌ها و مجامع بين‌المللي از خود نشان نداد و پس از مدتي با همان دلايلي كه عليه نظام وابسته رژيم شاه مبارزه نكردند و حتي با آن سازش و در مواردي همكاري داشتند، شروع به محكوم كردن جنگ در زمان غيبت امام زمان(عج) كردند و آقاي حلبي در سخنراني خود گفت: اول شما يك افسر و يك پيشوا و رهبر معصوم پيدا كنيد. رهبري كه بتواند اداره اجتماع كند روي نقطه عصمت نه عدالت، ديشب گفتم اول او را پيدا كنيد او را اقامه به كار بكنيد. طرح داشته باشيد، نقشه صحيح طبق نظر دين، رهبر معصوم داشته باشيد... از من هم واجب‌ است منبر را ول كنم. هفت تير به كمر ببندم، بروم جلو... اين كلمات علي جايش آنجاست نه هر جايي، نه به هر هدف غلطي و هر راه كجي و معوجي و خلافي... بايد جنگ روي موازين دين به رهبري معصوم نه عادل، عادل كافي نيست... عادل گاهي اشتباه مي‌كند، خون مردم، مال مردم، عرض مردم، ناموس مردم را نمي‌توان داد به كسي كه خطا مي‌كند. حلبي حتي گستاخي را تا آنجا ادامه داد كه گفت امام زمان(عج) هم كه بيايد خودش جلوتر از همه در لشكر حركت مي‌كند. او بدون توجه به اهميت جان امام امت براي نظام جمهوري اسلامي، بدون توجه به كهنسالي او و بدون نگاه به جنگ مدرن گفت: «بنده توي خانه‌ام بنشينم، پلو بخورم، به جناب آقا بگويم برو ميدان، مي‌گويد: برو آقا دنبال كار خودت. خيلي خوب است، خودت بيا عمل بكن... .»

برخي جملات توهين‌آميز ديگر مانند:

مشت بر درفش چه مي تواند بکند... چه کسي با آمريکا مي تواند طرف بشود... يک خودکاري دستش گرفته يک اعلاميه‌اي نوشته و مي خواهد آمريکا را شکست بدهد.

حجتيه تعطيل مي‌گردد

همه اقدامات طرفداران انجمن در برابر نظريات امام خميني(س) رنگ باخت و يك اشاره ضمني از ايشان كافي بود كه مسئول انجمن خود تعطيلي انجمن و البته نه انحلال آن را اعلام كند. با بروز اختلافات بين افراد حجتيه و طرفداران دولت در سبزوار، كار به زد و خورد نظامي كشيد كه نتيجه آن كشته و زخمي شدن عده‌اي از طرفين بود. در شهرهاي ديگر مثل بوشهر، اصفهان و كرمانشاه هم اختلافات به تظاهرات و زد و خوردهاي خياباني منجر شد. انجمن آن قدر در كارشكني و تبليغات مغرضانه خود به روش‌هاي مختلف ادامه داد تا امام امت در عيد فطر سال 1362 خطاب به انجمن فرمودند: يك دسته ديگر هم كه تزشان اين است كه بگذاري كه معصيت زياد بشود تا حضرت صاحب بيايد، حضرت صاحب مگر براي چي مي‌آيد؟ حضرت صاحب مي‌آيد معصيت را بردارد ما معصيت مي‌كنيم كه او بياد؟ اين اعوجاجات را برداريد. اين دسته‌بندي‌ها را براي خاطر خدا اگر مسلميد و براي خاطر كشورتان اگر ملي هستيد. اين دسته‌بندي‌ها را برداريد. در اين موج خودتان را وارد كنيد و برخلاف اين موج حركت نكنيد كه دست و پايتان خواهد شكست.

انجمن حجتيه پس از گذراندن مراحل مختلف، سرانجام در مرداد سال 62 پس از اشاره به بيانات امام درباره عملكرد مغاير با اهداف نظام جمهوري اسلامي به ظاهر، تعطيلي فعاليت‌هاي خود را با انتشار بيانيه زير اعلام مي‌دارد:

بسم‌الله الرحمن الرحيم

اعضاي محترم انجمن حجتيه مهدويه، خدمتگزاران آستان مقدس حضرت بقيه‌الله‌الاعظم ارواحنا لتراب مقدمه‌الفداه

با ابلاغ سلام و تقديم مراتب مودت به اطلاع مي‌رساند: روز سه‌شنبه 21 تيرماه جاري (عيد سعيد فطر) رهبر عاليقدر انقلاب اسلامي حضرت نايب‌الامام آيت‌الله العظمي امام خميني(مدظله‌العالي) در بخشي از بيانات مبسوطه خويش فرمودند: «يك دسته ديگر هم كه تزشان اين است كه بگذاريد كه معصيت زياد بشود...» در پي اين فرمايش، شايع شد كه طرف خطاب و امر مبارك اين انجمن است اگر چه به هيچ‌وجه افراد انجمن را مصداق مقدمه بيان فوق نيافته و نمي‌يابيم و در ايام گذشته بويژه از زماني كه حضرت ايشان با صدور اجازه مصرف انجمن از سهم امام(ع) اين خدمات ديني و فرهنگي را تأييد فرموده بودند، هيچ دليل روشن و شاهد مسلمي كه دلالت بر صراحت معظم‌له، به تعطيل انجمن نمايد در دست نبود مع‌ذلك در مقام استفسار برآمديم. البته تماس مستقيم ميسر نبود. ليكن براي تحقيق از مجاري ممكنه و شخصيت‌هاي محترمه موثقه و بنا به قراين كافيه محرز شد كه مخاطب امام «معظم‌له» اين انجمن مي‌باشد؛ لذا موضوع توسط مسئولان انجمن به عرض مؤسسه معظم و استاد مكرم حضرت حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي حلبي (دامت بركاته) رسيد و فرمودند: در چنين حالتي وظيفه شرعي در ادامه فعاليت نيست. كليه جلسه‌ها و برنامه‌ها بايد تعطيل شود.» علي‌هذا همان‌گونه كه بارها كتباً و شفاهاً تصريح كرده بوديم بر اساس عقيده ديني و تكليف شرعي خود، تبعيت از مقام معظم رهبري و مرجعيت، حفظ وحدت و يكپارچگي امت و رعايت مصالح عاليه مملكت و ممانعت از سوءاستفاده دستگاه‌هاي تبليغاتي بيگانه و دفع غرض‌ورزي دشمنان اسلام را براي ادامه خدمات و فعاليت مقدم دانسته، اعلام مي‌داريم كه از اين تاريخ تمامي جلسات و خدمات انجمن تعطيل مي‌باشد و هيچ‌يك مجاز نيست تحت عنوان اين انجمن كوچك‌ترين فعاليتي بكنند و اظهارنظر يا عملي مغاير تعطيلي نمايند كه يقيناً در پيشگاه خداي متعال و امام زمان «سلام‌الله عليه» مسئول خواهد بود. با اين اميد كه تلاش‌ها و كوشش‌هاي صادقانه انجمن در سي‌ساله اخير مقبول ساحت قدس الهي و مرضي خاطر مقدس حضرت بقيه‌الله الاعظم ارواحنا فداه قرار گرفته باشد. از خداي متعال عزت و سربلندي مسلمانان به ويژه شيعيان اثني عشري و ذلت و سرافكندگي كافران و منافقان و طول عمر امام امت و پيروزي رزمندگان اسلام را خواستاريم. انجمن خيريه حجتيه مهدويه دوازدهم شوال 1403، پنجم مردادماه 1362.

انجمن حجتيه پس از تعطيلي

البته انجمن پس از تعطيلي بيکار ننشست و به مواردي چون چاپ مطالب ضد سني و تفرقه افکني از جمله چاپ کتاب بدون مجوز«حقيقت وحدت در دين» نوشته فردي به نام يعسوب‌الدين رستگاري جويباري و انتشارش در شهر قم، نوشتن شعارهايي مبني بر حقانيت اميرالمؤمنين(ع) و اهانت به خلفاي سه‌گانه و نكوهش عملكردشان و همچنين ترويج خرافات و ورود به مسائلي که در اصالت دين وجود ندارد پرداخت.

انجمني‌ها از اسم امام مي‌ترسيدند هميشه مي‌گفتند اسم امام را مطلقاً نبريد خودشان هم نمي‌بردند... افرادي كه من از بدنه اين جريان مي‌شناسم هيچ‌وقت نام او را به عنوان امام ذكر نكردند هميشه تعبير به آقاي خميني مي‌كردند... ساواك از آنها خواست: آقا مرجعي را كه مي‌خواهي معرفي كني از ايران بيرون ببريد و اينكه آقاي خميني را معرفي نكنيد و زمانيکه انجمني‌ها با انقلابيوني مواجه مي‌شدند که صحبت از امام خميني (ره) مي‌کردند و خطاب مي‌کردند که آقا چنين فرمودند عکس العمل نشان مي‌دادند و اعلام مي‌نمودند «آقا فقط علي بن ابي طالب (ع) است» به اين معني که انگار اين لفظ در مورد امام را کفر مي‌دانستند.

منبع: صحيفه امام خميني (ره)، بخش ضميمه، ص 579

امام‌خميني(ره) مي‌فرمايند «حواستان را جمع کنيد که نکند يک مرتبه متوجه شويد که انجمن حجتيه‌اي‌ها همه چيزتان را نابود کرده‌اند.»

منبع: صحيفه امام، ج 21، ص 281

در حالي ديگر ايشان مي‌فرمايند «ديروز حجتيه‏اي‏ها مبارزه را حرام کرده بودند و در بحبوحه مبارزات، تمام تلاش خود را نمودند تا اعتصاب چراغاني نيمه شعبان را به نفع شاه بشکنند، امروز انقلابي تر از انقلابيون شده‏اند! ولايتي‏هاي ديروز که در سکوت و تحجّر خود آبروي اسلام و مسلمين را ريخته‏اند، در عمل پشت پيامبر و اهل بيت عصمت و طهارت را شکسته‏اند و عنوان ولايت برايشان جز تکسّب و تعيّش نبوده‌است، امروز خود را باني و وارث ولايت نموده و حسرت ولايت دوران شاه را مي‏خورند!» در زمان فوت آقاي شيخ محمود حلبي، آقاي سليمي عضو سابق انجمن از مقامات مسوول اجازه دفن وي را در کنار ابن بابويه اخذ مي‌نمايد.

بايد توجه داشت که افکار انجمن حجتيه هنوز هم در جامعه اسلامي ما به خصوص در برخي از حوزه‌ها وجود دارند که چنانچه به مطالب شهيد مظلوم انقلاب اسلامي آيت‌الله دکتر بهشتي در مواجهه با يکي از روحانيون که مطالبي را در انتقاد از دکتر شريعتي بيان مي‌نمايد ايشان مي‌فرمايند:«مدرسه‌اي که بخواهد يک مشت انسان لجوج، پرخاشگر بي‌جا و متعصب تربيت کند، نتواند باهم دو کلمه حرف بزنند چه ارزشي دارد؟ در اين صورت چه خدمتي به اسلام و به حق کرده‌اند؟ به چه انگيزه‌اي؟... من مي‌گويم شرط اول در مدرسه اين است که انسان منصف، اسلام انصاف‌آور. تشييع انصاف آور در مدرسه پا بگيرد. برخورد بايد منصفانه، منطقي، آرام، متين، روشنگر، امکان فکر گسترده‌دادن، باشد. تحجر، تعصب، جمود، مطالب را زود در چارچوب‌هاي محدود آوردن و تاختن، هرگز نمي‌تواند آهنگ تربيت مدرسه باشد. اگر هست، بنده از اين مدرسه نيستم. اگر چنين چيزي در مدرسه هست، رفقاي ما اعلام بفرمايند که رسالتش اين است. مطمئن باشيد آخرين ديدارمان با شما به عنوان مدرسه خواهد بود، ما مي‌خواهيم انسان جست‌جو گر بار بياوريم که در پي‌شناخت حق باشد. شما آقايان چگونه معارف فعلي خودتان را براي شناخت حق در تمام جزئياتش آنقدر بالغ مي‌دانيد که اينقدر به هم پرخاش مي‌کنيد؟! شنيده‌ام شما رفقا به هم پرخاش مي‌کنيد. اصلا ولنگاري مي‌کنيد. کي ولنگاري راه آوردن انسان‌ها به حق است که شما از حربه و‌لنگاري استفاده مي‌کنيد؟چرا بايد مساله‌اي که لااقل ميان من و جناب آقاي... به صورت دو برداشت قابل طرح است به اين شکل درآيد؟ چه کسي گفته است اگر ما با بيان روشنگر، نقطه‌هاي انحرافي را بيان کنيم کافي نيست؟ طول مي‌کشد؟ طول بکشد. کار مفيد طولاني بهتر است يا کار پرخطر فوري؟ کدام يک؟...»*زماني که به افراط و تفريط آن توجه کنيم به اين نتيجه خواهيم رسيد که دو تفکر در حال حاضر در کشور وجود دارد يکي اسلام ناب محمدي (ص) که در تفکر شهيد بهشتي متبلور است و ديگري که شهيد مظلوم قبل از شهادت به آن اشاراتي داشته است و سرچشمه از تفکر حجتيه و انحرافات در دين مي‌باشد.

*(شريعتي در مسير شدن ) چاپ نشر آثار و انديشه‌هاي شهيد بهشتي، تهران


 ناطق نوري در مراسم ترحيم عسکر اولادي:
 مذاکرات براي ايران باخت ندارد 
 بعد از حمايت رهبري از تيم مذاکره‌کننده عده‌اي کاسه داغ‌تر از آش نشوند

عضو مجمع تشخيص مصلحت با بيان اينکه مقام معظم رهبري هوشمندانه فرمودند اعضاي تيم مذاکره کننده مورد اعتماد ما هستند، گفت: اين روزها عده‌اي کاسه داغ‌تر از آتش نشوند، چرا که امروز احتياج به وحدت داريم. به گزارش تسنيم، علي‌اکبر ناطق نوري در مراسم بزرگداشت حاج حبيب‌الله عسگراولادي، با بيان اينکه بنده کمتر توفيق منبر نصيبم مي‌شود، اظهار داشت: وقتي دوستان پيشنهاد سخنراني در اين مراسم را دادند فکر کردم دور از انصاف است که در مجلس همرزم ديرينم در دوران ستم‌شاهي و از پيشکسوتان مبارزه و نهضت امام‌خميني(ره) سخنراني نکنم و اين دعوت را نپذيرم.

ناطق نوري اضافه کرد: فکر کردم در اين مجلس راجع به چه موضوعي صحبت کنم، ديدم بهترين موضوع شخص عسگراولادي است. عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه دوست بودن براي اهل‌بيت با شيعه بودن براي علي و اولاد علي است، افزود: مسووليت شيعه بودن به مراتب سنگين‌تر از دوست بودن است، چرا که از کلمه شيعه مسئوليت مي‌بارد.

ناطق نوري عسگراولادي را چهره‌اي متواضع‌ و مودب عنوان و خاطرنشان کرد: وقتي کميته امداد تشکيل شد وي تا روز آخر فکر و ذکرش متوجه ايتام و فقرا بود.

ناطق نوري با تاکيد بر اينکه شيعه دروغ نمي‌گويد، افزود: شيعه زبانش را نگه مي‌دارد، فحش نمي‌دهد، توهين به کسي نمي‌کند، طوري سخن نمي‌گويد که مردم از زبان او بترسند. تهمت، غيبت، بددهني و هتک حرمت نمي‌کند. شيعه تندرو نيست. وي با بيان اينکه رهبري فرموده بودند بايد حرمت‌ها را پاس بداريم، تاکيد کرد: به تنش کشاندن جامعه، به اختلاف کشاندن و راه‌انداختن جنگ حيدري - نعمتي، آن هم در اين شرايط جهان و موضوعات و مواردي که در منطقه پيش آمده، مناسب نيست. امروز بيش از هر زمان ديگري نياز به وحدت داريم. ناطق نوري با بيان اينکه نعمت ولايت مال شيعه است، گفت: کشورهاي اطراف ما اين نعمت را ندارند، حتي عراق و ساير جاها از اين نعمت برخوردار نيستند. وي با اشاره به مذاکره ايران با گروه 1+5 افزود: اعضاي تيم مذاکره کننده بچه‌هاي انقلاب هستند و امروز در اين جبهه مي‌جنگند. ما در جبهه خصوصي با صدام جنگيده بوديم و امروز در اين ميدان مي‌جنگيم. از اين رو آنها پشتگرمي مي‌خواهند.

ناطق نوري خطرنشان کرد: مقام معظم رهبري هوشمندانه، آگاهانه، زيبا و به موقع در آستانه ماه محرم فرمودند اعضاي تيم مذاکره‌کننده مورد اعتماد ما هستند. تحليل من از سخنان رهبري اين است که اين روزها عده‌اي در عزاداري‌ها کاسه داغ‌تر از آش نشوند. معتقدم ما امروز نياز به وحدت داريم.

وي با بيان اينکه اميدوارم آنها در اين ميدان موفق باشند، تاکيد کرد:‌ اگر در اين جبهه هم موفق نبودند، ما دشمن را بهتر شناختيم و چيزي نباختيم.

ناطق نوري تاکيد کرد: تيم مذاکره‌کننده بايد با دلگرمي کارشان را به پيش ببرند. بدانيد ما باخت نداريم، چرا که براي خدا کار مي‌کنيم. اگر طرف مقابل نپذيرفت ما حرفمان را به دنيا زديم، حرفمان را به مردم دنيا رسانديم، ولي گوش شنوايي نبود.

وي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينکه تهمت‌هايي را به مرحوم عسگراولادي وارد کرده بودند، اظهار داشت: براي رفع شکاف‌ها و پايان دادن به دعواها و اختلافات حيدري - نعمتي و براي اينکه در کشور وحدت ايجاد شود، آن مرحوم مردانه به ميدان آمد و مقام معظم رهبري نيز از وي تشکر کرد، اما برخي به وي نق زدند و عليه ايشان ياوه نوشتند، ولي اين حرف‌ها اثري بر روي اين مرحوم نداشت.

ناطق نوري که در مورد صفات شيعيان سخنراني مي‌کرد، يکي از صفات شيعه را پيروي از رهبري عنوان کرد و افزود: در حالي که رهبر انقلاب مي‌گويند توهين نکنيد، اما عده‌اي توهين مي‌کنند و مي‌گويند مي‌خواهيم جاده‌ صاف کن رهبري باشيم.

وي افزود: تهمت‌هاي زيادي به مرحوم عسگراولادي زده شد. او را سرمايه‌دار معرفي کرده بودند در حالي که زندگي محدود و ساده‌اي داشت. به او فحش مي‌دادند، اما اعتنا نمي‌کردند و ديديم در همين موضع‌گيري‌هاي آخر او، چه افرادي نق زدند و ياوه نوشتند، اما اين ياوه‌سرايي‌ها اثري بر او نداشت.

مراسم بزرگداشت مرحوم عسکراولادي برگزار شد

مراسم ختم مرحوم حبيب‌الله عسکراولادي عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام و دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري در مدرسه عالي شهيد مطهري تهران برگزار شد. در اين مراسم شخصيت‌هاي مختلفي همچون علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي، رضا استادي امام جمعه موقت قم، هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، محمد نهاونديان رئيس دفتر رئيس‌جمهور، محمد شريعتمداري معاون اجرايي رئيس‌جمهور، غلامعلي حدادعادل رئيس فراکسيون اصولگرايان مجلس، علي‌اکبر ولايتي مشاور عالي مقام معظم رهبري، حسين دهقان وزير دفاع ، حجازي معاون ستاد کل نيروهاي مسلح، اسماعيل احمدي‌مقدم فرمانده نيروي انتظامي، علي سعيدي نماينده ولي فقيه در سپاه ، آل‌هاشم رئيس سازمان عقيدتي سياسي ارتش، امامي کاشاني و موحدي کرماني امامان جمعه‌ موقت تهران، محمود واعظي وزير ارتباطات، عبدالرضا شيخ‌الاسلامي وزير اسبق کار، آيت‌الله محمد ري‌شهري توليت آستان حرم حضرت عبدالعظيم حسني(ع)، سيدعلي خميني، محسن رفيقدوست، محمدحسن ابوترابي‌فرد و محمدرضا باهنر نواب رئيس مجلس، عبدالرضا مصري سخنگوي هيئت رئيسه مجلس، قاضي‌عسکر نماينده ولي‌فقيه در سازمان حج و زيارت، قاضي سراج رئيس سازمان بازرسي کل کشور، سيدرضا اکرمي رئيس شوراي فرهنگ نهاد رياست جمهوري، مصطفي کواکبيان دبيرکل حزب مردم‌سالاري، حسين شريعتمداري مديرمسئول روزنامه کيهان، سيدمحمود دعايي مديرمسئول روزنامه اطلاعات، محمدرضا عارف و مصطفي ميرسليم از اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام، علي دارابي معاون سيماي جمهوري اسلامي ايران، داوود دانش‌جعفري، سيدرضا تقوي رئيس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه، محمدحسن طريقت منفرد وزير سابق بهداشت، حميدرضا حاجي‌بايايي وزير سابق آموزش و پرورش، سيدحسين هاشمي استاندار تهران، محمدحسن اختري دبير مجمع جهاني اهل‌بيت(ع)، خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي، صلاح زواوي سفير فلسطين در ايران، محمد جهرمي وزير اسبق رفاه، محمود فرشيدي وزير اسبق آموزش و پرورش، محمدرضا ميرتاج‌الديني معاون رئيس‌جمهور سابق، علي‌اصغر آب‌خضر قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي، حسن غفوري‌فرد، يحيي آل‌اسحاق، حميدرضا ترقي، محمدنبي حبيبي، اسدالله بادامچيان، حشمت‌الله قنبري، محمدعلي حسيني، سخنگوي اسبق وزارت خارجه، حسن بيادي عضو سابق شوراي شهر تهران، حجت‌الاسلام سيدمهدي طباطبايي، محمد سلامتي فعال سياسي اصلاح طلب، حسين مرعشي، ميرزاده رئيس دانشگاه آزاد، مرتضي حاجي وزير آموزش و پرورش دولت اصلاحات، محمداسماعيل کوثري، مهرداد بذرپاش و لاله افتخاري حضور داشتند.


 نظرات متفاوت در قالب گفت‌و‌گو قابل حل است 

وزير پيشين آموزش و پرورش گفت: مجلس اختيار دخالت در کار اجرايي را ندارد، اما اگر وزيري از قانون تخطي کرد مي‌تواند او را استيضاح کند و راي‌اش را پس بگيرد. به گزارش ايسنا، مرتضي حاجي در پاسخ به سوالي مبني بر اين که آيا فشار مجلس به وزير علوم، چوب لاي چرخ کار دولت گذاشتن نيست؟ گفت: من نمي‌خواهم اين تعبير را به کار ببرم، ولي وزير اختياراتي دارد و اگر از اختياراتش عدول کرد يا کار خلاف قانوني انجام داد قابل پيگيري است، ولي اگر در حدود اختياراتش عمل کرد نبايد توقع اضافه داشته باشيم. وي در پاسخ به اين که آيا انتصاب کساني که از مجلس راي اعتماد نگرفته‌اند، دهن کجي به مجلس نيست؟ تصريح کرد: خير. اين جزو اختيارات رئيس‌جمهور است. ممکن است مجلس کسي را براي وزارت مناسب نداند، ولي رئيس‌جمهور او را براي جاي ديگري مناسب ديده باشد. وي در رابطه با انتصاب وزير علوم نيز ادامه داد: در اين مورد هم مجلس موافق وزير شدن نبوده است، ولي نگفته موافق نيستم هيچ کاري به اين فرد داده شود. حاجي در پاسخ به اين که فردي که در کميسيون قول داده از اين افراد استفاده نکند زير قولش زده است، اظهار کرد: من از اين موضوع اطلاع ندارم. اگر راي مشروط بوده است، کسي که شرط را گذاشته مي‌تواند آن شرط را دنبال کند. وزير پيشين آموزش و پرورش گفت: مجلس اختيار دخالت در کار اجرايي را ندارد، ولي اگر وزيري از قانون تخطي کند مجلس اختيار دارد او را استيضاح کند و اگر نخواست راي خود را پس بگيرد. وي درباره ارزيابي‌اش از وضعيت آموزش‌و‌پرورش گفت: انشاءالله رو به بهبود است. اشکالاتي در اين نظام وجود دارد، ولي آقاي دکتر فاني از آموزش و پرورشي‌هاي با سابقه هستند و شناخت کافي دارند. من فکر مي‌کنم نظامي که در حال اجراست در برخي موارد احتياج به ويرايش دارد و تيمي از متخصصان روي اين موضوع کار خواهند کرد. وزير پيشين آموزش‌و ‌پرورش در پاسخ به سوالي درباره منش مرحوم عسکراولادي گفت: مرحوم عسکراولادي را به عنوان يک سياستمدار اهل تعامل و گفت و گو مي‌شناسم و اين شناخت مربوط به سال 1345 است. ايشان از همان موقع اهل گفت و گو براي رسيدن به راه‌هاي مقبول براي خير و صلاح جامعه بودند. وي ادامه داد: احزاب، گروه‌ها و حتي شخصيت‌هاي سياسي مي‌توانند به عنوان يک روش مناسب اين را در نظر بگيرند که بسياري از مسائل و نظرات متفاوت در قالب گفت‌و‌گو قابل حل و فصل است و به جاي اين که با روزنامه‌ها و از طريق اشخاص ثالث يا رسانه‌ها همديگر را نقد کنند مي‌شود در جلسات حضوري همديگر را نقد کنند.


 تنها راه تعامل با ايران، مذاکره است 

يک عضو حزب کارگزاران سازندگي گفت: ما از حضور مجدد ناطق نوري در عرصه سياسي استقبال مي‌کنيم، زيرا اين موضوع به نفع نظام و رقباي اصولگراي ماست. به گزارش ايسنا، حسين مرعشي در جمع خبرنگاران درباره مذاکرات ايران و 1+5 در ژنو گفت: مذاکرات اخير نشانه پيشرفت در مذاکرات است و ما اميدواريم همين روزها خبرهاي خوبي برسد. وي افزود: به هر حال ما روي مواضع اصولي خود ايستاده‌ايم، منافع خودمان را دنبال مي‌کنيم و دنيا هم متوجه شده که تنها راه تعامل با ايران مذاکره است و تهديدها و تحريم‌ها نمي‌تواند بر ما اثر داشته باشد. اين فعال سياسي اصلاح‌طلب ادامه داد:‌ايران قدرت واقعي در منطقه خاورميانه و کشوري تاثيرگذار است، بنابراين آن‌ها بايد با ايران تعامل داشته باشند. وي درپاسخ به سوالي درباره روابط ايران و آمريکا تاکيد کرد: اين موضوع امروز ما نيست، بلکه موضوع امروز ما اين است که بتوانيم روابطمان را با دنيا بازسازي کنيم. مرعشي در پاسخ به سوالي درباره تاثير حمايت و پشتيباني داخلي از تيم مذاکره کننده هسته‌اي در روند مذاکرات گفت: به هر حال آن‌ها نماينده ملت ، نظام و مورد اعتماد رهبري هستند و در اين صورت دنيا هم حرف آن‌ها را جدي تلقي مي‌کند. اين عضو حزب کارگزاران سازندگي درباره اظهارات غلامحسين کرباسچي در مورد سرليستي ناطق نوري براي انتخابات آينده مجلس نيز گفت: اين موضع شخص بوده و موضع حزب کارگزاران نبوده و هنوز در حزب اين بحث‌ها آغاز نشده است. وي در پاسخ به سوالي در مورد فعاليت حزب کارگزاران با تاييد برگزاري جلسات اين حزب، اظهار کرد: ما قبل از انتخابات هم فعال بوديم و نتيجه انتخابات نتيجه فعاليت حزب ما بود. مرعشي با بيان اين‌که حزب کارگزاران در مرحله آغاز بازسازي خود است، گفت: اين حزب براي انتخابات مجلس دهم در چارچوب جبهه اصلاحات حرکت مي‌کند. اين عضو حزب کارگزاران سازندگي ادامه داد:‌ما از حضور مجدد ناطق نوري در عرصه سياسي استقبال مي‌کنيم، زيرا اين به نفع نظام و رقباي اصولگراي ماست. مرعشي درپاسخ به اين سوال که آيا اصلاح طلبان چهره شاخص ديگري ندارند که به سراغ اصولگرايان رفتند، به مزاح پاسخ داد: حتما ندارند! شما که مي‌دانيد ما چهره شاخص نداريم! وي در پاسخ به سوال ديگري محمدرضا عارف را از شخصيت‌هاي معتبر جريان اصلاحات خواند و تاکيد کرد: که هنوز بحث انتخابات زود است. مرعشي در پايان مجددا تاکيد کرد که از حضور مجدد ناطق در عرصه سياسي حمايت مي‌کنند.


 يونسي مطرح کرد:
 ترور دادستان زابل به دست سلفي‌هاي القاعده‌ 

معاون رئيس‌جمهور در امور اقوام و اقليت‌ها ترور دادستان زابل را کار گروه‌هاي سلفي وابسته به القاعده دانست و تأکيد کرد که اين افراد از سوي دشمنان جمهوري اسلامي حمايت مي‌شوند.

علي يونسي در حاشيه مراسم تشييع حبيب‌الله عسگراولادي در جمع خبرنگاران در خصوص ترور دادستان زابل اظهار داشت: بنده در مرحله اول به خانواده دادستان زابل تسليت مي‌گويم.

وي افزود: اين ترورها ادامه عمليات تروريستي گروه‌هاي سلفي وابسته به القاعده است که دشمنان جمهوري اسلامي ايران از آن حمايت مي‌کنند.

مشاور رئيس‌جمهور در امور اقوام و اقليت‌ها درباره اقدامات لازم براي پيشگيري از انجام عمليات تروريستي تصريح کرد: بيش از هر چيزي بايد ما اقليت‌هاي مذهبي و مخصوصا اهل سنت را در تمام تصميم‌گيري‌هاي محلي و ملي مشارکت دهيم. وي اضافه کرد: مرحله دوم اين است که تمام نيروهاي امنيتي متحد و همکار هم باشند و اختلاف را کنار بگذارند و با هماهنگي کامل با گروه‌هاي تروريستي مبارزه کنند. يونسي تصريح کرد: نيروهاي امنيتي ما با اشراف دقيق اطلاعاتي مي‌توانند اينگونه اقدامات تروريستي را خنثي کنند و ملت ايران شاهد وقوع اين حوادث تروريستي نباشند. وي با بيان اينکه پيشگيري در اينگونه حوادث مهمترين عامل جلوگيري از وقوع عمليات‌هاي تروريستي است، افزود: براي پيشگيري بايد مردم را در مديريت مشارکت دهيم و اشراف اطلاعاتي از جمله اقدامات مهم و مورد نياز است. يونسي در پاسخ به اينکه آيا برنامه‌هاي خود را در زمينه اقوام و اقليت‌ها ارائه داده‌ايد يا خير؟ اظهار داشت: ‌برنامه‌هاي خود را آماده کرده‌ام و به رئيس‌جمهور ارائه دادم که اميدوارم تصويب و اجرا شود.


 وزير دادگستري:
 بايد دخل و خرج‌هاي کشور را تنظيم کنيم 

وزير دادگستري گفت: مدير همانطور که از نامش مشخص مي‌شود بايد با ابزار تدبير جلو برود و حق ندارد احساسي و يا بدون فکر عمل کند. ابزار او حفظ مديريت است. به گزارش ايسنا، مصطفي پورمحمدي با تاکيد بر اينکه مي‌توانيم وضعيت متوسطي براي خودمان ارزيابي کنيم تصريح کرد: اگر در شرايط عادي مثل ديگران بوديم وضعيت فرق مي‌کرد، اما ما بايد با توجه به همه تحريم‌ها‌، تحميل‌ها و محدوديت‌ها خودمان را ارزيابي کنيم. من نيامدم بگويم که وضع کشور خيلي خوب است، من از موضع ديگري صحبت مي‌کنم اگر بخواهيم شرايط خودمان را با خود بسنجيدم و وضعيت‌مان را بدون مقايسه با ديگران در نظر بگيريم بايد بگويم خروجي ما خيلي جالب نيست بايد طوري ديگر ارزيابي کنيم. وي به بعد ديگري از اين توان مديريت استراتژيک هم اشاره کرد و افزود: در دوره‌هاي مختلف يک نسل مديريتي مي‌روند و يک نسل مديريتي مي‌آيند که نشان‌دهنده گسترده بودن دايره مديريتي ما است، مثلا وقتي يک مجلس عوض مي‌شود يک نسل مديريتي جابه‌جا مي‌شوند در حال حاضر دو سوم نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نسل جديد مديريتي هستند. در شوراها و جاهاي ديگر هم همينطور است که نشان مي‌دهد ظرفيت‌هاي مديريتي کشورمان ارتقاي زيادي پيدا کرده است. وزير دادگستري ادامه داد: در جلسه هيات دولت گزارشي مطرح شد که نشان مي‌دهد مجموعه مقالات پزشکي ما در رتبه 12 دنيا قرار دارد، اما محصول بهداشت و درمان و سلامت کشور با اين ظرفيت متناسب نيست؛ اين همه پزشک، متخصص و تجهيزات داريم، اما خروجي بهداشت و سلامت کشورمان جالب نيست. وي با اشاره به اينکه هزينه‌هاي توليد در کشور ما بالا است، خاطرنشان کرد: بايد دخل و خرج‌هاي کشور را تنظيم کنيم. وزير دادگستري گفت: مشکلي نيست که ندانيم چه کار بايد کنيم و ابزارش را نداشته باشيم، اما وقتي پشت ميز مي‌نشينيم خروجي ما جالب نيست. اگر مي‌خواهيم خروجي مناسب با اهداف بزرگ داشته باشيم بايد سبک فرهنگ، توليد و مديريت‌مان را عوض کنيم، در غير اين صورت خروجي خوبي نخواهيم داشت. ما مدير هستيم اما دچار آفت بي‌تدبيري شده‌ايم. خيلي از ما عالم و اهل علم هستيم، اما گاهي گرايشاتمان روي ما تاثير مي‌گذارد و متعهدانه عمل نمي‌کنيم. پورمحمدي ادامه داد: ما جامعه پرمصرفي هستيم، اما براي مصرف‌مان هم بايد تلاش کنيم و توليد کنيم اما رفتارمان با مصرف‌مان تناسب ندارد.


 موحدي کرماني:
 متاسفانه امروز در جامعه ما بدحجابي کاملا عادي شده است 

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: غفلت از دشمن خطر دارد، زيرا آن‌ها غير از مکر وحيله کاري ندارند. دشمنان ما يک لحظه آرام نمي‌گيرند. اگر ما از دشمنان غافل بشويم قطعا ضربه خواهيم خورد، بنابراين بايد دشمن را شناخت و بايد بگويم دشمن اصلي ما آمريکا، انگليس و کساني هستند که اين جانيان را همراهي مي‌کنند. آمريکا شيطان بزرگ است. به گزارش ايسنا، موحدي کرماني در خطبه نماز جمعه تهران با تاکيد بر لزوم شناخت دشمن گفت: خوشبختانه مردم ما دشمن را به خوبي مي‌شناسند . موحدي کرماني با اشاره به گذشت ده‌ها سال از انقلاب اسلامي ايران، عنوان کرد: در اين مدت آمريکا پيوسته در اين کشور جنايت و خونريزي کرد. خطيب موقت نماز جمعه تهران گفت: وزير خارجه آمريکا به نتانياهو وعده داده است که با ايران توافق بدي نخواهيم کرد، يعني توافقي که به ضرر آن‌ها باشد با ايران صورت نخواهد گرفت که اين گفته ها يعني ما با ايران هيچ توافق خوبي نخواهيم کرد. وي ادامه داد: همين است که مقام معظم رهبري مي‌فرمايند من به مذاکرات خوشبين نيستم. يعني فکر نمي‌کنم نتيجه‌بخش باشد. آن‌ها از دشمني دست برنمي‌دارند. اين مطالب نشان مي‌دهد که دل‌هاي آن‌ها بيش از چيزي که به نظر مي‌رسد از دشمني با ما پر است. موحدي کرماني با اشاره به صحبت‌هاي وزير خارجه سابق انگليس در تلويزيون اين کشور مبني بر اينکه ما به ايران خيانت کرده‌ايم و من از ايران عذرخواهي مي‌کنم همچنين از دولت بريتانيا و وزارت خارجه‌اش هم مي‌خواهم که آن‌ها هم عذرخواهي کنند؛ چرا که ما در کودتاي 28 مرداد و روي کار آوردن پسر رضاخان دست داشتيم افزود: من از اين اعترافات بسيار متعجب شدم، ولي از آنجايي که تمام جهان اين وقايع را فهميده‌اند آن‌ها هم به راحتي اعتراف مي‌کنند. وي با اشاره به هفته امر به معروف و نهي از منکر خاطرنشان کرد:‌ ما نمي‌توانيم با خيال راحت بخوابيم و فکر کنيم که انقلاب بدون امر به معروف و نهي از منکر باقي مي‌ماند. خطيب موقت نماز جمعه تهران عنوان کرد: متاسفانه امروز در جامعه ما بدحجابي کاملا عادي شده است. براي مثال من مشهد بودم و در نزديکي صحن امام‌رضا(ع) زن‌هايي را مي‌ديدم که خجالت مي‌کشيدم زيرا آن‌ها نه از خدا خجالت مي‌کشند و نه از امام رضا (ع).


 اخبار کوتاه 

مراسم عزاداري در حضور رهبر انقلاب

برنامه مراسم عزاداري محرم در حضور رهبر معظم انقلاب و در حسينيه امام‌خميني(ره) اعلام شد. به گزارش تسنيم، همزمان با فرارسيدن ايام سوگواري حضرت اباعبدالله الحسين عليه‌السلام، امسال نيز همچون سال‌هاي گذشته مجلس عزاداري در حضور رهبر معظم انقلاب برگزار خواهد شد. اين مراسم از هفتم تا يازدهم محرم (1435 ه.ق.) برابر با دوشنبه 20/8/92 تا جمعه 24/8/92، به‌مدت 5 شب، همراه با اقامه‌ نماز جماعت مغرب و عشا در حسينيه امام‌خميني(ره) واقع در خيابان فلسطين، تقاطع خيابان آذربايجان برگزار مي‌شود. همچنين هرشب قبل از اقامه‌ نماز مغرب و عشاء، احکام شرعي توسط حجت‌الاسلام فلاح‌زاده بيان مي‌شود.

رد تقسيم‌بندي چپ‌ و ‌راست

يک عضو جامعه روحانيت مبارز گفت که تقسيم بندي چپ و راست و اصولگرا و اصلاح‌طلب را قبول ندارد. به گزارش ايسنا، سيدرضا اکرمي اظهار کرد: همه ما بايد در مسير زندگي قانون و رهبري را شاخص قرار دهيم. وي افزود: من تقسيم‌بندي مردم ايران را به تندرو و کندرو، چپ و راست و اصولگرا و اصلاح‌طلب نمي‌پسندم. مردم ما انقلابي‌اند. نظام جمهوري اسلامي را قبول دارند و بايد به آن‌ها براي بيان انتقادات منطقي‌شان ميدان داد و آنجايي هم که نمي‌دانند آگاهاني بايد آگاهي بدهند و خط کشي کنند. اکرمي اضافه کرد: اگر خداي نکرده بين 77 ميليون ايراني برخي افراد منحرفي وجود داشته باشند، اين در زمان رسول اکرم و اميرالمومنين و در طول تاريخ نيز وجود داشته، اما آنچه براي جامعه ما مهم است قانونمداري، ولايتمداري و توجه به ديدگاه‌هاي مقام معظم رهبري است.

پيگيري ترور دادستان زابل

معاون اول قوه قضاييه با حضور در مراسم تشييع پيکر دادستان زابل گفت: اجازه نخواهيم داد افراد خودباخته در منطقه امنيت را برهم بزنند. به گزارش ايسنا سيدابراهيم رييسي، اظهار کرد: شهادت دادستان زابل در پي اجراي احکام قاطع رقم خورد. وي بيان کرد: شهادت، هنر مردان خداست و ادامه دادن راه اين افراد بر همگان وظيفه است. معاون اول قوه قضاييه افزود: جزئيات اين حادثه تروريستي از سوي قوه قضائيه با جديت پيگيري مي‌شود.

جريان انحرافي پارس جنوبي را متوقف کرد

رييس کميسيون انرژي مجلس، گفت: تنها راه برون رفت مشکلات فعلي صنعت نفت‌و‌گاز و تنها راهي که مي‌تواند کشور را در زمينه تامين گاز بيمه کند توسعه و گسترش روز افزون ميادين مشترک گازي پارس جنوبي است. سيد مسعود ميرکاظمي در گفت‌وگو با خانه‌ملت، افزود: در ابتداي دولت دهم برنامه ريزي خوبي براي توسعه فازهاي مختلف پارس جنوبي آغاز شد که متاسفانه برخي جريانات خاص همچون جريان انحرافي، اين توسعه را کند و در نهايت متوقف کرد. وي تصريح کرد: بايد به جاي تعطيل کردن بخشي از ميادين گازي پارس جنوبي به سرعت در فکر توسعه و گسترش آن بود، چراکه توسعه تنها راهکار سبقت از کشورهاي حاضر در ميادين مشترک گازي محسوب مي‌شود. ميرکاظمي اظهار کرد: در شرايط کنوني کشوري همچون قطر توانسته است در ميادين مشترک گازي از ايران جلوتر قرار گيرد، اما کشورمان نيز مي‌تواند با برنامه ريزي دقيق و کارآمد از کشورهايي همچون قطر پيشي گيرد.

نبايد با سفارش، پست مديريتي داد

نايب رئيس مجلس گفت: شايسته‌سالاري به معناي واقعي کلمه رمز موفقيت سازمان است وبخش خصوصي موفقتر از بخش دولتي فعاليت مي‌کند چرا که در بخش خصوصي دغدغه دارند تا مدير لايق در مسئوليت قرار گيرد و وقتي با سفارش پستي به شخصي داده شود بدون ترديد شاهد فسادهاي آن خواهيم بود بنابراين بايد لايق‌ترين و کارآمدترين فرد در مسئوليت قرار گيرد. به گزارش خانه‌ملت، ابوترابي فرد در اختتاميه کنفرانس ساليانه مديريت استراتژيک گفت: فقدان رابطه دانشگاه و صنعت اجازه ني‌مدهد که دانشگاه‌ها با چالش‌هاي توليد روبرو شوند و همچنين به مديران اقتصادي اجازه نمي‌دهد که از دانش مديريت استفاده کنند. اميدوارم روزي فرا رسد حوزه توليد به معناي واقعي کلمه دانشگاه را تحت فشار قرار دهد و از دانشگاه‌ها بخواهد براي پيشرفت اقتصادي با توليد همراه شود. نماينده تهران افزود: در کشور کره شمالي سال‌ها پيش حدود 70 درصداز منابع را به تحقيقات اختصاص دادند و نخواستند در برابر غول اقتصادي چين بلعيده شوند. لذا بايد دانش مديريت را تقويت کرد. ابوترابي فرد گفت: يکي از مهمترين چالش‌هاي بنگاه‌هاي اقتصادي اقتصاد رانتي وابسته به نفت بوده است و ريشه اصلي برخي از مشکلات در اين حوزه بوده به دليل اينکه درآمدهاي انبوه نفتي، ما را به مصرف کننده تبديل کرده است و در عدم توسعه يافتگي نقش داشته است و بايد با تقويت صنعت و کشاورزي و شفافيت در هزينه‌هاي تمام شده کالا توان ايجاد رقابت با ديگر کشورها را ايجاد کرد.

در برخورد با دشمن بايد عقلاني رفتار کنيم

وزير اطلاعات در مراسم معارفه مدير کل اطلاعات آذربايجان غربي با اشاره به اينکه نوک پيکان اقدامات اطلاعاتي‌ها دشمنان نظام هستند، تاکيد کرد: بايد نيرو و توانمان را عاقلانه براي مقابله با دشمن خرج کنيم. به گزارش ايسنا، سيد محمود علوي گفت: امروز بخش اعظم امنيت حاکم بر نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران نتيجه بار ايماني مردم بزرگوار کشورمان است. وزير اطلاعات با تاکيد بر حرکت در مسير و چارچوب شرع مقدس اسلام با الگو گيري از حضرت اباعبدالله‌الحسين(ع) افزود: بايد با پيروي از اصول اخلاقي و محور قرار دادن اخلاق و قانون در کارها از خدمت به مردم به هيچ وجه فرو گذار نکنيم. وي گفت : دستگاه اطلاعات کشور چشم و چراغ نظام جمهوري اسلامي است و به تعبير رهبر معظم انقلاب عصر مجاهدت خاموش خدمتگزاري سربازان گمنام اين نظام الهي است. وزير اطلاعات افزود : بايد در چارچوب اخلاق، قانون و شرع حرکت کنيم چرا که مسلمانيم و نمي توانيم خارج از چارچوب دستورات پيامبر اکرم (ص) عمل کنيم.


 کوتاه از بهارستان 

حل مشکلات اتباع ايراني در انگليس

علاءالدين بروجردي، رييس کميسيون امنيت ملي به وزارت امور خارجه براي ارتباط با انگليس گفت: توصيه ما به وزارت امور خارجه کشورمان اين است که در چارچوب توافق بين ايران و انگليس براي تردد کاردارهاي موقت بين دو کشور، بايد مشکل اتباع ايراني در انگليس حل شود، چرا که در غير اين صورت اين توافق بي‌خاصيت است.

فضاي باز در دانشگا‌ه‌ها

عليرضا سليمي عضو کميسيون آموزش با اشاره به اين‌که «فضاي دانشگاه‌ها فضاي بازي است» گفت: وجود فضاي امنيتي در دانشگاه‌ها جو تبليغاتي است.

تعطيلي 80 درصد صنايع کرمانشاه

سيدسعيد حيدري‌طيب عضو کميسيون انرژي گفت: سوء مديريت و عدم توانايي در جذب سرمايه‌ها و همچنين پيامدهاي ناشي از جنگ و بي‌توجهي به بازسازي استان بعد از جنگ باعث شده که کرمانشاه درگير معضل بيکاري شود. بخش کشاورزي استان به دليل بي‌توجهي مسوولين و مشکلات طبيعي وضعيت خوبي ندارد و 80 درصد صنايع استان نيز تعطيل است که اين موارد نيز به افزايش نرخ بيکاري دامن مي‌زد.

رفع مشکلات مسکن مهر

محمدرضا رضايي کوچي عضو کميسيون عمران مجلس، با اشاره به اينکه اقشار فاقد مسکن به کمک دولت نياز مبرم دارند، گفت: افراد بسياري از طريق طرح مسکن مهر صاحب‌خانه شده‌اند، هرچند ايرادات بسياري در اين طرح وجود دارد، اما دولت بهتر است به جاي حذف کامل مسکن مهر مشکلات آن‌را برطرف کند.

محکوميت تروريست

منصورحقيقت‌پور، نايب رئيس کميسيون امنيت ملي با اشاره به حادثه ترور دادستان زابل گفت: اين که يک مقام قضايي را ترور مي‌کنند اين کار قطعا منشا سياسي دارد و حتما دستگاه‌هاي ذي‌ربط آن را پيگيري خواهند کرد. وي افزود: دشمنان و رژيم صهيونيستي در تلاش هستند هر وقت که ما وارد مذاکره و بحث مي‌شويم مقدمه اين کار را فراهم کنند تا ما را در فشار قرار دهند و از اين روش امتياز بگيرند.

يارانه توليد در دست دلالان

ناصرصالحي نسب، عضوهيئت رئيسه کميسيون کشاورزي با تأکيد براينکه متأسفانه درحال حاضر يارانه دردست دلالان است، گفت: وزارت جهاد کشاورزي و دولت بايد در خصوص پرداخت يارانه به کشاورزان تجديد نظري کنند و يارانه را مستقيم به دست کشاورز برسانند. وي، با تأکيد بر اينکه عدم پرداخت يارانه توليدي به توليد کنندگان يکي از عوامل مهم بالا رفتن قيمت‌ها است، گفت: متأسفانه دولت تا کنون درخصوص پرداخت يارانه به توليد کنندگان عملکردي نداشته به طوري که در حال حاضر يارانه توليدي دردست دلالان و واسطه گران است.

فرصت به وزير کشور

محمد ابراهيم رضايي نائب رئيس کميسيون شوراها درباره عدم حضور وزير کشور در اين کميسيون براي پاسخگويي به سئوالات نمايندگان گفت: نمايندگان سوال‌کننده با رايزني که معاون وزير داشت فرصتي به رحماني فضلي دادند تا مشکلات را مرتفع کند.

ديپلماسي فعال ايران پاسخ داد

سخنگوي کميسيون امنيت ملي گفت: تلاش‌هاي کاخ سفيد براي حفظ وضع موجود و تصويب نشدن تحريم‌هاي جديد عليه ايران نشان دهنده اين است که رويکرد ديپلماسي فعال ايران توانسته منفذ‌هايي را باز کند. سيدحسين نقوي حسيني افزود: در اين شرايط گروه‌هاي افراطي، تندرو و گروه‌هاي تحت تاثير لابي‌هاي صهيونيست فعال‌اند و تلاش مي‌کنند تا با دولت آمريکا مقابله کنند. آن‌ها نمايندگاني در مجلس نمايندگان و سنا دارند که براي مقابله با دولت آمريکا تلاش مي‌کنند. در اين وضعيت دولت آمريکا تمامي ‌تلاشش را به کار مي‌برد تا از تغيير رويکردي که به تعبيرآن‌ها رخ‌ داده است، نهايت استفاده را ببرند.

گرايش به موادمخدر صنعتي

عضو هيات رئيسه کميسيون اجتماعي مجلس اظهار کرد: گرايش به مواد مخدر صنعتي مثل شيشه و برخي مواد ديگر از سوي جوانان متأسفانه يکي از مشکلاتي است که علاوه بر جامعه ما، ديگر جوامع بشري را تهديد مي‎کند. عباس قائد رحمت با بيان اين‌که «زماني روي آوردن به سيگار منجر به حشيش، ترياک و در نهايت هروئين مي‎شد» اظهار کرد: اين مهم بيشتر در بين گروه همسالان و جمع دوستان رخ مي‎داد و افراد با ميزان کمتري مصرف هروئين به نشئگي موردنظر مي‎رسيدند اما متأسفانه بعد از هروئين افراد به مواد صنعتي مثل شيشه و کراک روي مي‎آورند.


 الو مردم سالاري 88267856 

افزايش قيمت‌ها به چه دليل؟

از قم تماس مي‌‌گيرم. قيمت پتوي گلبافت ده درصد افزايش پيدا کرده است و دليل آن مشخص نيست تاکنون گراني اجناس را مرتبط به قيمت دلار مي‌دانستند اما در چند ماه اخير قيمت دلار کاهش پيدا کرده است.

از توليدکنندگان کارخانه‌ها خواهشمندم در اين خصوص پاسخگو باشند و دولت هم بايد نظارت بيشتري بر قيمت‌ها داشته باشد.

رضايي

تقاضا از مسوولان شرکت واحد اتوبوسراني

در روزهاي جمعه هنگام ظهر حتي يک اتوبوس در ايستگاه مطهري- مترو صادقيه نيست برخلاف روزهاي ديگر که در اين ايستگاه تعداد زياد اتوبوس آماده جابجايي مسافران هستند. از مسوولان شرکت واحد اتوبوسراني تقاضا دارم رسيدگي کنند.

شهروندي از تهران


 دبيرکل حزب مردم‌سالاري در برنامه ديروز، امروز، فردا مطرح کرد:
 ضرورت برنامه‌‌ريزي مدون براي مذاکره با آمريکا 
 ‌«انعطاف هوشمندانه مبتني بر منافع ملي» توسط بينندگان به عنوان مهم‌ترين توقع از تيم هسته اي انتخاب شد

گروه سياسي- مهدي عباسي: مذاکرات هسته‌اي، چند سالي است که يکي از مهم‌ترين اخبار سياسي کشور را به خود اختصاص داده است. مذاکراتي که با فراز و نشيب‌هاي فراواني روبرو بوده است. با پيروزي حسن روحاني در انتخابات رياست جمهوري يازدهم، عملا تاکتيک مذاکرات هسته‌اي هم با تغيير روبرو شده است. گفتمان اثرگذار و کاهش تنش‌ها جزو اصول ديپلماتيک تيم جديد هسته‌اي است که در اين مدت کوتاه که از عمر دولت تدبير و اميد مي‌گذرد، نتايج اثر بخش‌اش هم نمود پيدا کرده است. انتقال پيگيري پرونده هسته‌اي ديگر از شوراي عالي امنيت ملي به وزارت امور خارجه هم يکي ديگر از اتفاقات مثبتي بود که در دولت جديد رخ داد تا موازي‌کاري‌ها خاتمه يابد.

پنجشنبه شب، برنامه ديروز، امروز، فردا تحت تاثير مذاکرات هسته‌اي بود لذا موضوع برنامه نيز به همين موضوع اختصاص يافت. دکتر مصطفي کواکبيان، دبير کل حزب مردم‌‌سالاري و دکتر اسدالله بادامچيان، قائم مقام حزب موتلفه اسلامي، مهمانان اين برنامه بودند تا از دو منظر سياسي به مذاکرات هسته‌اي تيم جديد ديپلماسي نگاه ‌شود. «درگذشت حبيب‌الله
عسکر اولادي» علتي بود تا در ابتداي برنامه، ياد اين سياستمدار اصولگرا و منصف گرامي داشته شود.

در ابتدا بادامچيان از تقوا و اخلاق عسکراولادي ياد کرد و گفت: در عدالت و انصاف آقاي عسکراولادي همين بس، که در هيات منصفه مطبوعات، همه اهالي رسانه همواره از انصاف ايشان ياد مي‌کنند.

دکتر کواکبيان هم به ويژگي‌هاي اخلاقي عسکراولادي پرداخت و افزود: انصاف يکي از صفات آقاي
عسکر اولادي بود. ايشان همانطور که مطرح شد در هيات منصفه مطبوعات، همواره به انصاف رفتار مي‌کرد به طوري که اهالي رسانه علاقه‌مند بودند در جلسه‌اي که آقاي عسکر اولادي حضور دارند، موارد اتهامي‌شان رسيدگي شود.

مدير مسوول روزنامه مردم‌سالاري خاطر نشان کرد: در کنار انصاف، ايشان اهل اعتدال بودند و خارج از افراط و تفريط عمل مي‌کردند. به طور نمونه در يک سال گذشته آقاي عسکر اولادي به اعتقادي در خصوص حوادث 88 رسيده بودند که علي‌رغم افراطي‌‌گري‌ها و تندروي‌ها مطرح کردند و در مقابل حملات، ايستادند.

وي در ادامه افزود: ايشان امتزاج اخلاق و سياست را عينيت بخشيدند و الگوي خوبي در خصوص رفتارهاي سياسي هستند.

مذاکرات هسته‌اي و دولت جديد

«نحوه مذاکرات هسته‌اي و ديدگاه‌هاي مختلف در اين خصوص»، موضوع سوالي است که مجري برنامه ديروز، امروز، فردا، برنامه را با آن شروع مي‌کند. در ابتدا نوبت بادامچيان است تا سخنانش را مطرح کند.

در اين خصوص، قائم‌مقام حزب موتلفه اسلامي گفت: اينکه هر داستاني يک پاياني دارد و هر جنگي، يک انتهايي، يک اصل است. بين ايران و آمريکا هم جنگ و اختلافاتي که در تحريم‌ها خودش را نشان داده بالاخره يک روز بايد به انتها برسد. در اين خصوص بايد ابتدا بررسي کرد که اصل ماجرا چيست؟

بادامچيان گفت: در اين ميدان، يک طرف ايران و طرف ديگر غرب و آمريکاست. وي افزود: در مقابل قدرت غرب، يک نظام مترقي مردمي پديد آمده که تفکر جديدي را به جهان اعلام کرده است که موجب بيداري انساني و اسلامي شده است و همين امر سبب شده تا غرب با ايران مخالفت کند.

نماينده سابق تهران در مجلس، مي‌گويد: غربي‌ها بحث هسته‌اي را بهانه قرار داده‌اند و موضوع مخالفت آنها با جمهوري اسلامي، به خاطر نقش جديد ايران در دنياست.

بادامچيان در ادامه گفت: آمريکايي‌ها به دليل نيازي که دارند، وارد مذاکره با ايران شده‌اند. آمريکا به دليل مشکلات اقتصادي‌اي که پيدا کرده، به اين عقيده رسيده که بايد براي حل مشکلاتش با ايران مذاکره کند تا بخشي از مشکلاتش حل شود.

سخني با مخالفان مذاکرات

دکتر مصطفي کواکبيان درادامه به بحث مذاکرات هسته‌اي به صورت تخصصي پرداخت و گفت: ما بايد براي مذاکره با آمريکا، يک برنامه‌ريزي مدون داشته باشيم. چراکه بدون برنامه‌ريزي دقيق و جامع، نمي‌توان به دستاوردهاي لازم در حفظ منافع ملي برسيم.

عضو سابق کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس خاطرنشان کرد: خوشبختانه دولت جديد، برنامه‌ريزي را شروع کرده و بايد منتظر نتايج آن بود. همين که تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي از شوراي عالي امنيت ملي به وزارت امورخارجه منتقل شد، اقدامي مثبت است، که باعث هماهنگ شدن فعاليت‌هاي ديپلماسي مي‌شود. چراکه در مقطعي شاهد آن بوديم که موازي‌کاري‌هايي در اين خصوص صورت مي‌گرفت.

مديرمسوول روزنامه مردم‌سالاري در ادامه خطاب به مخالفان مذاکرات، گفت: ذات انقلاب اسلامي، خوشايند آمريکايي‌ها نيست و بالاخره آنها از منافع سرشاري که پيش از انقلاب نصيبشان مي‌شده، بي‌بهره شده‌اند و طبيعي است مخالفت کنند اما بنده معتقدم در روابط بين‌الملل، موضوع، بحث قدرت است. تصور نمي‌شود کرد که آمريکا علاقه‌مند بوده که حتي قبل از انقلاب، ايران به توان هسته‌اي دست يابد. چون آنها در تعريف منافع قدرت، خطر قدرت مند شدن ايران را احساس مي‌کردند. حال چه برسد به بعد از انقلاب، که شرايط جديدي هم پيش آمده است. وي در ادامه با اشاره به تاکيدات مقام معظم رهبري در حمايت از تيم مذاکره کننده هسته‌اي گفت: رهبري صريحا فرمودند که تيم مذاکره کننده را نبايد تضعيف کرد اينها سربازان عرصه ديپلماسي هستند. وي افزود: مذاکره در عرصه بين‌المللي با سخنراني فرق دارد و تيم مذاکره کننده بايد پشت‌شان از حمايت‌هاي داخلي گرم باشد.

دکتر کواکبيان با اشاره به مذاکرات دوران دولت احمدي‌نژاد گفت: علي‌رغم اينکه ما با برخي تصميمات مخالف بوديم ولي به دليل منافع ملي، سکوت مي‌کرديم. اما اکنون مشاهده مي‌کنيم برخي به صراحت، اقدامات ديپلماسي جديد را زير سوال مي‌برند و از عبارت‌هايي استفاده مي‌کنند که اصلا جايز نيست. دبير انجمن مديران مسوول روزنامه‌هاي غير دولتي گفت: بايد مدتي به تيم مذاکره کننده جديد هسته‌اي وقت داد، تا اقداماتشان را انجام دهند. حداقل نياز به يک فرصت 5 تا 6 ماهه براي اظهار نظر و بررسي عملکرد تيم مذاکره کننده وجود دارد.

دبير کل حزب مردم‌سالاري در ادامه به تعبير «نرمش قهرمانانه» اشاره کرد و گفت: بايد اين موضوع را بيشتر تحليل کرد. به نظر من نرمش قهرمانانه يعني قاطعيت
بر سر اصول ولي انعطاف بر سر فروع.

وي افزود: باخت- باخت، برد- باخت، باخت- برد و برد- برد، چهار حالتي است که در عرصه بين‌المللي براي مذاکرات قابل پيش‌بيني است. که برد- برد حالتي است که بيشترين نتايج را به همراه دارد.

مصلحت در مذاکرات

در ادامه اسدالله بادامچيان گفت: تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي بايد از موضع حفظ منافع ملي باشد. ضمن اينکه بايد بدانيم طرف مقابل يا از موضع ضعف وارد مذاکره شده و يا مي‌خواهد با پنبه سر ببرد. لذا تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي بايد، بسيار آگاه باشد.

وي افزود: ما مي‌خواهيم برد کامل داشته باشيم و آمريکايي‌ها باخت کامل. قائم مقام حزب موتلفه اسلامي در ادامه خاطرنشان کرد: البته گاهي مصلحت حکم مي‌کند، اقداماتي خلاف ميلمان صورت دهيم. مثلا قطعنامه 598 را پذيرفتيم.

وي گفت: عده‌اي ممکن است در کشور به دنبال سازش ليبرالانه باشند، اما معتقدم که رئيس‌جمهور به دنبال سازش ليبرالانه نيست و کارش را بلد است.

حفظ منافع ملي در پاي ميز مذاکره

در ادامه اين مناظره سياسي که نوبت به دکتر مصطفي کواکبيان رسيد، دبيرکل حزب مردم‌سالاري با اشاره به حفظ منافع ملي از طريق اقدامات ديپلماتيک، گفت: يک اصل اساسي را فراموش نکنيم که کسي قرار نيست برود و در مذاکرات سازش کند و از منافع ملي کشور عبور کند، اتفاقا مذاکرات براي اين است که منافع ملي به دست بيايد.

وي با اشاره به حادثه عاشورا گفت: همانطور که امام حسين(ع) گفت، «الا ان الدعي بن الدعي قدرکزني بين‌الاثنتين بين السله و الذله و هيهات
منا الذله»،کواکبيان خاطرنشان کرد: البته فراموش نکنيم که حتي امام حسين(ع) با عمرسعد هم مذاکره کرد. لذا مذاکره به معناي ذلت پذيري و عبور از منافع ملي نيست.

مدير مسوول روزنامه مردم‌سالاري گفت: اينکه بگوييم همه مشکلات اقتصادي به مذاکرات هسته‌اي گره خورده است، حرف غلطي است، ولي بايد بپذيريم، مذاکره براي لغو تحريم‌هاست و بالاخره، تحريم‌ها در اقتصاد، تاثير گذاشته است. توجه کنيد، رئيس‌جمهور سابق که زماني مي‌گفت آنقدر قطعنامه صادر کنيد تا قطعنامه‌دانتان پاره شود، درانتها از تاثير تحريم‌ها سخن گفت.

اين نماينده سابق مجلس خاطرنشان کرد: واقعا هدف اين است که تحريم‌ها برداشته شود تا بخشي از مشکلات بين‌المللي‌مان حل شود. يکي ديگر از اهداف ما در مذاکرات، بازگشت پرونده هسته‌اي از شوراي امنيت به آژانس است که بايد پيگيري شود تا فعاليت‌هاي هسته‌اي در مسير فني‌اش قرار بگيرد.

دکتر کواکبيان گفت: يکي ديگر از اهداف مذاکرات، کاهش تنش‌هايي است که عليه کشورمان در عرصه بين‌المللي به وجود آمده و مذاکرات مي‌تواند به
تنش زدايي بينجامد که در نهايت ارتقاي جايگاه جمهوري اسلامي را به همراه دارد.

وي افزود: آقاي بادامچيان معتقد است که کسي در داخل مخالف مذاکرات نيست. اما سندهاي اين مخالفت‌ها وجود دارد.

دبير کل حزب مردم‌سالاري گفت: براي نتايج بلند مدت، گاهي ممکن است در کوتاه مدت اقدامات مصلحتي صورت داد. کواکبيان افزود: بايد پذيرفت اگر قرار است در عرصه ديپلماسي، فعالانه عمل کنيم، بايد وارد مذاکرات بين‌المللي شويم تا منافع ملي را حفظ کنيم. مدير مسوول روزنامه مردم‌سالاري خاطرنشان کرد: مباحث هسته‌اي به هرحال باعث بخشي از مشکلات اقتصادي داخلي شده است. همين که مذاکرات وارد مسير گفت‌وگوي تازه‌اي شده، شاهد آن هستيم که حداقل در بحث قيمت دلار به يک ثبات نسبي برسيم. وي گفت: دولت بايد همزمان که به عرصه بين‌المللي توجه مي‌کند، به حل مشکلات داخلي و اقتصادي و به خصوص کنترل تورم هم به صورت ويژه بپردازد.

نقش قدرت ملي در عرصه ديپلماسي

قائم مقام حزب موتلفه اسلامي در ادامه به اصول مذاکره پرداخت و گفت: هر مذاکره‌اي در چارچوب استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي بايد انجام شود اما هر مذاکره‌اي در احساس انجام شود، کار را به بن‌بست مي‌رساند مذاکره‌اي هم که با سازش انجام شود، قطعا با مشکل روبرو مي‌شود.

وي افزود: نکته مهم اين است که از يک سو دشمن نبايد تصور کند که ما در موضع ضعف هستيم و از سوي ديگر هم بايد از تيم مذاکره کننده به شدت دفاع کنيم البته بايد رصد هوشمندانه هم صورت دهيم. دبير کل حزب مردم‌سالاري، خاتمه دهنده اين مناظره سياسي بود. دکتر مصطفي کواکبيان خاطرنشان کرد: عرصه ديپلماسي با قدرت ملي و توانمندي‌هاي داخلي شکل مي‌گيرد و اگر دولت بخواهد موفق باشد، بايد در عرصه داخلي، شاهد وحدت رويه بود. وي افزود: طرح برخي مباحث در اين مقطع زماني، قطعا به صلاح نيست. مثلا وزيري که هنوز يک هفته نيست که راي اعتماد گرفته، به دليل انتصابات داخلي وزارتخانه که حق وزير است، در معرض استيضاح قرار مي‌گيرد. اين موضوعات، توان دولت را مي‌گيرد. دبير انجمن مديران مسوول روزنامه‌هاي غيردولتي در خاتمه در خصوص سوال مجري درباره وظايف گروه‌هاي سياسي در مقطع کنوني، گفت: من مخالف نقد مشفقانه نيستم. بايد حتي براي مذاکرات هم، اگر نکته و يا نقدي که به ادامه روند مذاکرات کمک مي‌کند، مطرح شود تا شاهد بهتر شدن امور باشيم.

دکتر کواکبيان مطرح کرد: رفتن دنبال حواشي، به کشور آسيب مي‌رساند. به طور مثال مشخص است برخي به دنبال منافع ملي نيستند و هدفشان حمله به آيت‌الله هاشمي رفسنجاني است. قطعا تکليف اين افراد روشن است. بدين ترتيب برنامه ديروز، امروز، فردا در خصوص مذاکرات هسته‌اي با حضور دکتر کواکبيان و دکتر بادامچيان پايان يافت و «انعطاف هوشمندانه مبتني بر منافع ملي» با 1/74 درصد توسط بينندگان برنامه به عنوان مهم‌ترين توقع از گروه مذاکره‌کننده جمهوري اسلامي راي آورد.

اگر همه چيز بر طبق قانون پيش برود
اصلاح‌طلبان اکثريت مجلس دهم را تشکيل خواهند داد

دبير کل حزب مردم‌سالاري گفت: بنده بعيد مي‌دانم که آقاي ناطق نوري بخواهد سرليست اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس دهم باشد.

به گزارش تسنيم، ‌مصطفي کواکبيان در حاشيه مراسم ختم مرحوم حاج حبيب‌الله عسگراولادي در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين که نظر شما در مورد سرليستي آقاي ناطق نوري در انتخابات مجلس دهم چيست، گفت: بنده بعيد مي‌دانم که آقاي ناطق نوري بخواهد براي اصلاح‌طلبان سرليست شود. خودش هم اين موضوع را قبول نکرده است.

وي در پاسخ به اين که آيا آقاي کرباسچي مي‌تواند به عنوان نماينده حزب کارگزاران در انتخابات مجلس دهم سرليست شود، گفت: نظر ايشان اين است که آقاي ناطق‌نوري حلقه وصل خوبي است. البته در صورتي که آقاي ناطق نوري سرليستي انتخابات مجلس دهم را بپذيرد.

کواکبيان در پاسخ به اين که آيا بقيه اصلاح‌طلبان نيز نظر آقاي کرباسچي را قبول دارند يا خير، افزود: بالاخره نظرات متفاوت است، بنده مي‌گويم اگر آقاي ناطق نوري بيايد خوب است. اما وقتي که خودش نمي‌خواهد بيايد، ما ديگر نمي‌توانيم کاري بکنيم.

کواکبيان در پاسخ به اينکه برنامه اصلاح‌طلبان براي انتخابات مجلس دهم چيست، تاکيد کرد: مامعتقد هستيم که اگر همه چيز براساس قانون پيش رود، حتما اکثريت مجلس دهم از آن اصلاح‌طلبان خواهد بود. وي در پاسخ به اين که نظر شما در مورد اينکه مجلس طي عزل و نصب‌هاي وزارت علوم به اين وزارتخانه فشار وارد مي‌کند چيست افزود: در آئين‌نامه مجلس هست که اين حق مجلس است که در مورد وظايف وزراء از آنها سوال و استيضاح کرده و عملکردشان را نقد کند، ولي اينکه اختيارات وزير را زير سوال ببرد را در آئين‌نامه نداريم.

وزير حق عزل و نصب دارد و در هيچ جاي قانون هم نيامده که اگر در مجلس راي اعتماد نياورد هيچ شغلي به او داده نشود. بالاخره او مي‌تواند مشغول باشد و به نظر بنده هيچ مشکلي نيست.

کواکبيان در پاسخ به اين که چرا از آقاي عارف استفاده نشده است، گفت: البته وعده‌اي به آقاي عارف داده نشده است. قبلا بحثي بود که وي به مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت برود که بعد از آن آقاي ولايتي مطرح شد. وي در مورد احتمال سرليستي عارف در انتخابات مجلس دهم اظهار داشت: اين که آقاي عارف به عنوان سرليست مجلس دهم مطرح شود، به خودش بستگي دارد. اگر بخواهد بيايد بايد از او استقبال کرد و ما مشکلي نداريم.

کواکبيان خاطرنشان کرد: از ميان سرليستي آقايان عارف و ناطق‌نوري در انتخابات مجلس دهم براي اصلاح‌طلبان بايد ببينيم که خودشان براي اين موضوع آمادگي دارند يا خير و اين بحث را در آن زمان مطرح کنيم.


 استفاده از روابط، پارتي‎بازي، رانت و زيرميزي از مصاديق فساد اداري است 

رييس ديوان عدالت اداري ارتقاي سلامت نظام اداري را از شاخص‎هاي موفقيت مديران اجرايي برشمرد.

به گزارش ايسنا، محمدجعفر منتظري در جلسه شوراي اداري گفت: يکي از شاخص‎هاي مهم در بحث موفقيت مديران اجرايي کشور، تلاش براي ارتقاي سلامت نظام اداري و رفع برخي مشکلات موجود در زمينه تعامل ميان مردم و دولت است.

وي ادامه داد: با توجه به اين‌که نظام مقدس جمهوري اسلامي تاکيد جدي به خدمت‌رساني بهينه به مردم دارد، وجود کمترين ميزان تخلف و يا مفاسد اداري در اين عرصه نيز پذيرفتني نيست. وي تصريح کرد: استفاده از روابط، پارتي‎بازي، رانت و زيرميزي در دستگاه‎هاي اجرايي از جمله مصاديق فساد اداري است. اين مقام مسوول اظهار کرد: شاخص‎هاي سلامت در نظام اداري مشخص هستند که بايد با استفاده از نظرات و ديدگاه‎هاي مردم و همچنين نظرسنجي‎هاي مردمي، اين موضوع را به دقت مورد توجه و تاکيد قرار داد.

وي خاطرنشان کرد: مديران اجرايي در حقيقت، مرجع رفع مشکلات و تامين مطالبات بحق و قانوني مردم هستند و وظيفه دارند دراين مسير، با انواع مظاهر فساد و تخلف در حوزه ماموريت تحت مديريت خود مقابله کنند. وي با تاکيد بر اين‌که «انقلاب اسلامي برگرفته از نهضت عاشوراست»، يادآور شد: احياي فريضه امر به معروف و نهي از منکر يکي از اصول مهم و محوري است که بايد در زمينه خدمت به مردم و تضمين سلامت اداري مورد توجه همگان باشد.

رييس ديوان عدالت اداري ادامه داد: شکايات مردم از دستگاه‎هاي اجرايي همواره به معناي بروز تخلف و يا سهل‌انگاري در خدمت‌رساني نيست، آمار شکايات مردم از دستگاه‎هاي اجرايي لرستان در نيمه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بيش‌از 83 درصد افزايش يافته است.


 خبر 

هاشمي رفسنجاني خبر داد :

تاييد تبادل مجرمين بين ايران و افغانستان

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با توجه به توليد موادمخدر در افغانستان و سرايت آن به ايران و وجود زندانيان مختلف در ايران گفت: در مجمع تشخيص مصلحت نظام، مصوبه‌اي را مبني بر تبادل مجرمين بين دو کشور تاييد کرديم که کارها را آسان مي‌نمايد.

به گزارش مهر، آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني در ديدار با برنارد دويل، نماينده کميسارياي عالي سازمان ملل در امور پناهندگان در ايران، کمک به پناه‌جويان را وظيفه ديني و اخلاقي جمهوري اسلامي ايران دانست و اظهارداشت: وجدان ما به دلايل وجود مشکلاتي که براي آواره‌ها پيش آمده و به ما پناه آورده‌اند، هميشه بيدار بوده است.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با اشاره به سابقه ورود پناهندگان به ايران گفت: از همان اوايل انقلاب اسلامي، کشور ايران به دليل درگيري مردم افغانستان با شوروي سابق و حمايت‌هايي که از مردم مظلوم افغانستان مي‌کرديم، مردم بي‌پناه به ايران مهاجرت مي‌کردند که اين رويه از سال‌هاي قبل از انقلاب اسلامي نيز صورت مي‌پذيرفت.

هاشمي رفسنجاني، به سابقه ورود مردم عراق قبل از جنگ تحميلي نيز اشاره و اضافه‌کرد: به دليل درگيري صدام با شيعيان عراق و مسائل پيش آمده براي آنها، از آنجايي که تنها مأمن شيعيان، ايران بود، آنها به ايران پناه مي‌آوردند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با توجه به توليد مواد مخدر در افغانستان و سرايت آن به ايران و وجود زندانيان مختلف در ايران گفت: در مجمع تشخيص مصلحت نظام، مصوبه‌اي را مبني بر تبادل مجرمين بين دو کشور تاييد کرديم که کارها را آسان مي‌نمايد.

وي افزود: امروز افغان‌ها که بخش بزرگي از پناهندگان در جمهوري اسلامي ايران را تشکيل مي‌دهند، به دليل ماندگاري طولاني و تشکيل زندگي، بخشي از زندگي ايرانيان محسوب مي‌شوند، ولي به دليل مشکلات اقتصادي، اشتغال و قاچاق مواد مخدر امروز مشکلاتي پيدا کرده‌ايم.

هاشمي‌رفسنجاني يکي ديگر از مشکلات امروز کشور را، مهاجرين غيرقانوني خواند و گفت: با توجه به قراردادهايي که با سازمان ملل متحد در خصوص پناهندگان داريم، تنها پناه‌جويان قانوني تحت پوشش آنها قرار داشته و وجود مهاجرين غيرقانوني زياد، امروز شرايط را براي ما و آنها سخت کرده است.

وي به نقش سازمان‌هاي مردم‌نهاد در کمک به پناه‌جويان اشاره کرد و افزود: اگر امروز به تشکّل‌هاي غيردولتي نظير زنجيره اميد، توجه بيشتري نماييم، خدمات آنها نيز به گروه‌ها و افراد مختلف بيشتر شده که اين امر مي‌تواند خود براي دولت در جهت ياري رساندن به مهاجرين، راه‌حل مناسبي باشد.

در ابتداي اين ديدار، نماينده کميسارياي عالي سازمان ملل در امور پناهندگان در ايران، با تقدير از جمهوري اسلامي ايران در خصوص کمک‌ها و مساعدت‌هاي فراوان خود به پناهندگان گفت: کشور ايران ساليان متمادي است که ميزبان پناه‌جويان بوده و کارهاي شگفت‌انگيزي نيز براي آنها به خصوص افغان‌ها انجام داده است.

وي يکي از مشکلات اصلي در خدمت‌رساني سازمان ملل به آنها را بورکراسي‌هاي اداري خواند که مانع خيلي سختي در اين راه است.

نماينده کميسارياي عالي سازمان ملل در امور پناهندگان در ايران، در پايان به فعاليت‌هاي خود در ايران اشاره کرد و خواستار رهنمودهايي از آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در خصوص وضعيت پناهندگان شد.

مطهري: نمايندگان نبايد در انتصابات وزرا چندان دخالتي داشته باشند

عضو کميسيون فرهنگي مجلس درباره سوال از وزير علوم، تحقيقات و فن‌آوري، گفت: دليل سوال نمايندگان بي‌توجهي وزير علوم به نظر منفي وزارت اطلاعات درباره يکي از گزينه‌هاي منتصب در وزارتخانه است.

علي مطهري در گفت‌وگو با خانه‌ملت، در رابطه با انتصابات اخير وزير علوم، تحقيقات و فناوري و بازخورد اين انتصابات در مجلس، گفت: به هر حال اعتراض حق نمايندگان است، اما نمايندگان نبايد در انتصابات وزرا چندان دخالتي داشته باشند و شخص مشخصي را براي مقام مشخصي پيشنهاد کنند.

نماينده تهران گفت: اما نمايندگان حق دارند در مورد برخي انتصابات، در صورت درست نبودن اعتراض کنند، تذکر بدهند يا حتي سوال بپرسند.

وي افزود: از طرف ديگر وزير هم اين حق را دارد که به تشخيص خود عمل کرده و معاونانش‌ را خود انتخاب کند، در مورد اقدام اخير آقاي فرجي دانا هم اعتراضات به اين خاطر است که نظر وزارت اطلاعات در مورد يکي از انتصابات منفي بوده است اما وزير با بي‌توجهي در اين مورد شخص مورد نظر را منصوب کرده است.

اين نماينده مجلس نهم، يادآور شد: البته پيش از اين نيز چنين اتفاقاتي افتاده و بوده‌اند افرادي که مورد تأييد وزارت اطلاعات نبوده‌ ولي به صلاحديد وزير مربوطه انتخاب شده‌اند، به هر حال تشخيص اين موارد با وزير است.

مطهري ادامه داد: علت اينکه نمايندگاني که از اين انتصابات عصباني هستند و قصد سوال از وزير علوم، تحقيقات و فن‌آوري را دارند، همين موضوع است که چرا علي‌رغم نظر منفي وزارت اطلاعات اين انتصاب صورت گرفته و وزير اين شخص را انتخاب کرده است.

وي افزود: اين موضوع که در رابطه با برخي انتصابات نظر وزارت اطلاعات منفي بوده و انتصاب انجام شده سابقه‌ داشته و نمونه آن در هيأت نظارت بر مطبوعات بوده که خود من در آنجا حضور دارم.

مطهري تصريح کرد: مواردي بوده که افراد براي تأييد مديرمسئول يک نشريه با نظر منفي وزارت اطلاعات مواجه شدند اما در نهايت هيأت، نظر مثبت داده است.

عضو کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، گفت: به نظر من در رابطه با اين موضوع هر دو طرف محق هستند، هم نمايندگان و هم آقاي فرجي دانا.


 درباره رفتارهاي برادر روسيه! 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

روس‌ها کلا آدم‌هاي جالبي هستند و در طول اين سال‌ها در قبال ايران مواضع به شدت جالبي اتخاذ کرده‌اند. بياييد کمي تا قسمتي اين مواضع را بازخواني کنيم و لذت ببريم:

1- يکي از جالب‌ترين و مثال‌زدني‌ترين رفتار روس‌ها نحوه غش کردن آنها در قبال مسائل ايران در عرصه بين‌المللي است‌. در وقت سخن روس‌ها واقعا از هر نوع فداکاري براي ايران دريغ نمي‌کنند و چنان در قبال ايران از اين حرف‌ها مي‌زنند که واقعا همه ايرانيان را شرمنده مي‌کنند ...اما دريغ و افسوس که وقتي پاي عمل مي‌رسد ، کميت برادران روسي لنگ مي‌زند و براي همين هم تا بحال نه تنها هيچ قطعنامه ضدايراني را در شوراي امنيت وتو نکرده اند ، بلکه حتي از دادن راي منفي به بيانيه‌هاي ضد‌ايراني در شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي هم دريغ کرده‌اند!

2- کار بزرگ ديگري که روس‌ها در اين سال‌ها براي ايران هم کرده‌اند و هم نکرده‌اند، ساخت نيروگاه اتمي بوشهر است. اين برادران قرار بود 13 سال پيش اين نيروگاه را تمام و کمال تحويل ايران بدهند اما هر 6 ماه يکبار با يک بهانه خيلي خاص، آنرا به تعويق انداختند تا جايي که دو سال پيش رئيس کميته ويژه مجلس براي بررسي علل تاخير نيروگاه بوشهر اعلام کرد: ساخت يک نيروگاه از صفر با صرفه تر از اتمام نيروگاه بوشهر است! روسها اما در اين مسير آنقدر مردم ايران را دوست داشتند که همچنان مقاومت کرده اند و نيروگاه را مثلا تمام کرده اند! راست و دروغش گردن راوي!

3- شش سال پيش روس‌ها آمدند و از ايران پول خوبي گرفتند که در ازاي آن موشک اس- سيصد به ايران بدهند. در همان زمان وزير دفاع اين کشور دوست و برادر در اظهاراتي بسيار غيرتمندانه گفت: در صورت تمايل ايران، روسيه آماده خواهد بود تا سيستم‌هاي دفاعي بيشتري را به ايران بفروشد اما متاسفانه اين اظهارات به دريافت پول بيشترتري منجر نشد. مدتي که گذشت يکباره روس‌ها يادشان آمد که نمي‌توانند به ايران موشک بفروشند!

***

فکر مي‌کنم همين سه فقره کافي است تا بفهميم روز گذشته وقتي همه راهي ژنو شدند تا در مذاکرات با ايران حضور داشته باشند چرا سرگئي لاوروف حضور نداشت؛ روس‌ها گويي فقط مذاکره بدون توافق را دوست دارند و وقتي قضيه به توافق نزديک مي‌شود اصلا حضور آنها اهميتي ندارد!


 راز رقابت بزرگ در روسيه 
نويسنده : ترجمه: فاطمه شارقي

بودن يا نبودن ولاديمير پوتين در انتخابات آينده رياست جمهوري روسيه – تنها مساله مبارزات انتخاباتي 2018 نيست. موضوع ديگري نيز حائز اهميت است و آن اينکه: چه تغييرات کلي اي در ليست عادي کانديداهاي بالاترين مقام دولتي روسيه رخ خواهد داد؟

سرگي ايوانو، رئيس نهاد رياست جمهوري، از عدم شرکت خود در انتخابات آتي رياست‌جمهوري خبر داد و خاطر نشان کرد که بحث در مورد اتفاقي که 5 سال ديگر روي خواهد داد احمقانه به نظر مي‌رسد . در واقع، صحبت در مورد پيکربندي احتمالي انتخابات 2018 بسيار سخت، اما پيش بيني آينده سياسي بسيار مهم است، زيرا فرمول بندي آينده از امروز و از ميان چهره‌هاي سياسي کليدي مشخص مي‌شود.

اين در حاليست که کانديداهاي هميشگي اين پست، ولاديمير ژيرينوسکي و گناديا زيوگانوا در سال 2018، به ترتيب 72 ساله و 74 ساله مي‌شوند. روي هم رفته براي سياستمداران با تجربه چنين سن و سالي عجيب نيست.اما وقتي صحبت از رهبري بزرگترين حزب سياسي،آن هم با پيش زمينه داشتن ليستي بلند بالا از شکست‌هاي متعدد در انتخابات رياست جمهوري به ميان مي‌آيد، سن نقشي کليدي ايفا مي‌کند. سياستمدار باتجربه بايد توانايي درک زمان توقف، و دادن عصا به جوانترها را داشته باشد . آيا ژيرينوسکي و زيوگانو آماده پايان دادن به تلاش هميشگي خود براي کانديداتوري هستند؟ اما بدون ترديد مي‌توان گفت : شرکت در انتخابات رياست جمهوري براي آنها به شدت تأمل برانگيز خواهد بود. براي ولاديمير ژيرينوسکي، کانديدا شدن يا نشدن بستگي به ميل شخصي و شرايط سلامتي او دارد، اما براي گناديا زيوگانوا شرايط بمراتب سخت تر است و به ترکيب درون فراکسيوني براي شرکت در انتخابات آينده با هدف معرفي کانديداي جديد براي پست رياست جمهوري بستگي دارد .

شرکت نکردن زيوگانوا و ژيرينوسکي در انتخابات رياست جمهوري نشانه پايان عصر آنهاست، و به معني خروج تدريجي آنها از صحنه سياست به سمت دوران بازنشستگيست.

کانديدا نشدن رهبران دو حزب بزرگ و جايگزيني آنها با افراد ديگر، خود نشان دهنده تفاوت عمده انتخابات 2004 با انتخابات 2018 خواهد بود. اما در انتخابات 2004 محبوبيت بسياربالاي ولاديمير پوتين، حسن ختام اصلي مبارزات انتخاباتي بود، تا جايي که رقابت ژيرينوسکي و زيوگانوا در برابر آن، بي ادبي مضحکي به نظر مي‌رسيد. اما اين بار رهبران اين دو حزب بزرگ از رقابت امتناع نمي‌کنند، زيرا در مبارزات انتخاباتي 2012 از ميزان رأي ولاديمير پوتين به شدت کاسته شده و گمان اين نمي‌رود که به حد سابق بازگردد.

غيبت ژيرينوسکي و زيوگانوا در بين کانديداهاي آينده رياست جمهوري و تغيير رهبري درون حزبي اين احزاب امري ناگزير به حساب مي‌آيد. در حزب کمونيست شرايط به سمت رقابت براي رهبري حزب و انتخاب فردي از بين اطرافيان گناديا زيوگانوا پيش مي‌رود . اما در حزب ليبرال دموکرات شرايط به مراتب فاجعه آميز تر است و سوالاتي در مورد سرنوشت حزب پيش مي‌آيد که پيش بيني آن بستگي به انتخاب رهبري کاريزماتيک خواهد داشت.

در مجموع آخرين مبارزات انتخاباتي محلي، مشارکتي متوسط را به همراه داشت که بسيار نا اميد کننده بود.

اين امکان نيز وجود دارد که افراد جديدي که با احزاب پارلماني ارتباطي ندارند، به صحنه انتخابات راه يابند، همچون الکسي ناوالني که آمادگي خود را براي اين منظور بيان کرده، اما چشم انداز شرکت او در انتخابات در سايه اي از ابهام قرار دارد و ذهن‌ها را به اين سمت منحرف مي‌کند که : آيا « روسيه اي بر پايه عدالت» تا زمان انتخابات رياست جمهوري آينده باقي مي‌ماند؟ آيا با وجود داشتن پرونده جنايي، از او در مسووليت ديگري استفاده نمي‌کنند ؟ آيا در آغاز مبارزات انتخاباتي آينده محدوديتي براي شرکت شهروندان داراي پرونده‌هاي جنايي سنگين براي شرکت در انتخابات در نظر خواهد گرفت؟ آيا عدم شرکت ناوالني در انتخابات عدم شرکت ساير چهره‌هاي سياسي را در رقم خواهد زد؟ در راستاي اين موضوع و در جهت بازنگري در قوانين سياسي، جرياني در کشور در حال شکل گيريست و اميد آن مي‌رود که تا سال 2018 به ثمر بنشيند. احتمال بدتر شدن شرايط اقتصادي، پائين آمدن سطح رفاه اجتماعي شهروندان و عدم توانايي حکومت در نشان دادن عکس‌العملي جدي در برابر تهديدات – همه، از دلايليست که مي‌تواند شخصيت‌هاي جديدي را به صحنه انتخابات رهنمون شود.

اما کانديدا شدن هر کدام از شخصيت‌هاي سياسي به معني رقابت او با وزنه سنگيني همچون ولاديمير پوتين خواهد بود. البته چنين شرايطي بسته به اين دارد که او خود در انتخابات شرکت کرده و يا جانشيني را از سوي خود معرفي کند، اما در هر حال وجود رقيبي، مخالف موج پوتين، از شرايط لازم انتخابات خواهد بود.تلاش براي پيروزي، منجر به پيروزي نمي‌شود، اما مطمئنا به ارتقاي جايگاه کانديداها در صحنه سياست مي‌انجامد.

در آغاز سال 2000 هيچ رقيبي در برابر موج پوتين به چشم نمي‌آمد و شرکت در انتخابات، تنها براي آنها مراسمي تشريفاتي بود. اما اين بار و در سال 2018 وجود شرکت کنندگان مبارزات انتخاباتي رياست جمهوري مطمئنا غير منتظره خواهد بود.

منبع:http://news.ru.msn.com


 ديپلماسي روحاني به بار مي‌نشيند 
نويسنده : اشکان بنکدار جهرمي

شوراي امنيت سازمان ملل متحد از سال 2006 ميلادي تحريم‌هايي از جمله انسداد دارايي‌هاي کشور و منع سفر برخي مقام‌هاي جمهوري اسلامي را عليه ايران وضع کرده است. آمريکا و اتحاديه اروپا هم به طور جداگانه بخش انرژي و بانکي ايران را هدف گرفته‌اند که درآمد نفتي کشور را به شدت کاهش داده است. گرچه وجود تحريم‌ها هميشه از سوي مردم و حاکميت امري ظالمانه و نابخشودني تلقي شده ولي نبايد نقش دولت‌هاي نهم و دهم در افرايش تأثير اين فشارها را ناديده گرفت. عدم درک صحيح احمدي نژاد و تيم مذاکره کننده قبلي از فضاي ديپلماسي جهاني و بالطبع پيش گرفتن روشهاي نامناسب توسط مقامات سابق، نتايجي جز افزايش تحريمها براي کشورمان نداشت. از سوي ديگر فقدان روشهاي اقتصادي پيشگيرانه در مقابل تحريم‌ها که از بي برنامگي دولت اصولگرا حکايت داشت باعث شده بود مردم زير فشار مضاعف تحريم‌هاي خارجي و بي مديريتي دولتمردان داخلي، قد خم کنند و سفره خود را روز به روز خالي‌تر ببينند.

اکنون اما پس از هشت سال بي توجهي و گير افتادن ماشين ديپلماسي در بن بستي تنگ و تار، دولت اعتدال سکاندار امور اجرايي کشور شده تا جبران مافات نمايد، کاري که البته بسيار سخت مي‌نمايد و درايت و سعي وافري را از سوي تيم مذاکره کننده فعلي طلب مي‌کند. البته خواست مردم که در انتخابات 24 خرداد تجلي يافت و حمايت رهبرانقلاب و به دنبال آن رؤساي دو قوه ديگر از ديپلماسي روحاني باعث شده تا تيم مذاکره کننده با اعتماد به نفس فوق العاده اي با قدرتهاي 1+5 بر سر يک ميز بنشينند. از نکات قابل توجه اين دور از مذاکرات اين است که وزراي خارجه آمريکا، بريتانيا، فرانسه و آلمان براي پيوستن به آن عازم ژنو شده‌اند. اين تحرک سياسي قدرت‌هاي غربي نشان از جو مثبت مذاکرات دارد. در اين بين اما، مذاکره دو جانبه وزراي خارجه دو کشور ايران و آمريکا مي‌تواند از جهات مختلف داراي اهميت بيشتري باشد. پس از آنکه وزير خارجه ايران گفت که به اعتقاد او امکان توافقي با قدرت‌ها در روز جمعه وجود دارد گفته مي‌شود که جان کري وزير خارجه آمريکا به ژنو مي‌رود تا در روند مذاکرات حضور داشته باشد. همچنين گفته مي‌شود وي به دعوت کاترين اشتون نماينده عالي اتحاديه اروپا به ژنو در سوئيس خواهد رفت تا به کاهش اختلافات در مذاکرات کمک کند. سفر کري مي‌تواند مؤيد اظهارات تيم ايراني باشد که پيشتر نسبت به احتمال حصول توافقي در روز جمعه با گروه 1+5 ابراز خوشبيني کرده بودند.

مقامات آمريکايي و ديگر دولت‌هاي غربي اکنون به نظر مي‌رسد به اين نکته رسيده باشند که در قبال نرمش ايران بايد پاسخي درخور بدهند و گره‌هاي تحريم را شل تر کنند وگرنه فرصت تاريخي رسيدن به توافق را از دست خواهند داد. شايد به همين لحاظ باشد که جي کارني، سخنگوي فارسي زبان کاخ سفيد، تاکيد کرد که «دولت آمريکا در مقابل گام‌هاي ملموس و قابل تصديق ايران تخفيف‌هايي در تحريم‌ها قائل خواهد شد»، کاري که بايد هر چه سريعتر انجام پذيرد چون که در غير اين صورت افکار عمومي جهان و به ويژه ايران، آنان را به عنوان کار شکنان حصول توافق هسته اي، مقصر خواهند شناخت. دولت‌هاي غربي به ويژه آمريکا گرچه با احتياط و به کندي در مسير رفع تحريمها گام بر مي‌دارند اما به نظر نمي‌رسد تصميم داشته باشند تجربه جفايي که در مقابل نرمش دولت اصلاحات، در حق آن روا داشتند را بار ديگر تکرار کنند. اکنون آمريکا گرچه از يک سو در جهت آرام نمودن مقامات اسرائيل و عربستان، به عنوان مخالفان خارجي توافق با ايران، فعال مي‌نمايد ولي به نظر مي‌رسد بيش از آن مصمم به رسيدن توافقي با جمهوري اسلامي باشد. توافقي که مي‌تواند در مقابل مخالفان داخلي نزديکي با ايران براي دولت اوباما نيز يک پيروزي تلقي شود. اوباما که در چند هفته گذشته در مقابله با نمايندگان مخالف کنگره روزهاي نه چندان آساني را پشت سر گذاشته بود با هرگونه اقدام کنگره براي افزايش تحريم‌هاي ايران مخالفت نموده است.

همه اين فعاليت‌ها البته در حالي صورت مي‌پذيرد که وزير امور خارجه کشورمان که با شبکه خبري سي ان ان صحبت مي‌کرد گفت که ايران به طور کامل غني سازي اورانيوم را معلق نخواهد کرد. محمد جواد ظريف همچنان گفت که طرف‌هاي مذاکره کننده مي‌توانند نوعي بيانيه مشترک آماده کنند که به سه مساله بپردازد 1- هدفي مشترک 2- پاياني براي اختلافات در ظرف کمتر از يک سال و3- تدابير متقابل براي اعتماد سازي.

نتيجه اينکه، آنچه از آن تعبير به کوتاه آمدن غرب و انزواي جنگ طلبان طرفدار اسرائيل مي‌شود تنها در سايه ديپلماسي جديد دولت اعتدال و حمايت رهبر معظم انقلاب از آن است که حاصل شده. اکنون بازيگران سياست خارجي کشورمان نه تنها توانسته‌اند در برون رفت ايران از تنگناهاي تحميل شده افراطيون موفق باشند بلکه با درايتي مثال زدني، توانسته‌اند راهي فراختر را در پيش روي توسعه مملکت فراهم آورند. راهي که در آن از اظهارات ناموجه که ناظر به تشنج و ايجاد حساسيت جهاني است خبري نيست و مي‌رود که استقلال و اقتدار کشور را در کنار همکاري و همراهي با ديگر کشورهاي دنيا براساس اصل تأمين منفعت ملي رقم بزند.


 جان کري در ژنو: آمده‌ام که فاصله بين ايران و 1+5 را کم کنم
 حمايت جامعه بين‌الملل از توافق هسته‌اي با ايران 

گروه سياسي: «من معتقدم که ما در دو سه دور قبلي مذاکرات راه زيادي را آمده ايم و تنها کافي است که چند گام ديگر برداريم و آماده ايم که اين گام‌ها را در ژنو برداريم»؛ اين جملات مهمترين بخش از سخنان محمد جواد ظريف قبل از مذاکرات پنجشنبه و جمعه گذشته در ژنو بود، سخناني که نشان مي‌داد تيم مذاکره کننده اين روزهاي ايران براي مذاکرات برنامه دارد و حمايت اخير رهبري نيز باعث شده که اين تيم با اطمينان و قوت قلب بيشتري به مذاکرات رهسپار شوند . اخباري که روز گذشته از ژنو مي‌رسيد هم نشان مي‌داد که مذاکرات جدي، فشرده و اميدبخش است. در واقع روند مذاکرات در ژنو به گونه اي بود که باعث شد وزراي امور خارجه آمريکا، انگليس، فرانسه و آلمان در روز دوم مذاکرات در ژنو حضور پيدا کنند. همچنين کوفي عنان دبير کل سابق سازمان ملل نيز در ژنو حضور پيدا کرد. اين خبرها باعث شد که نتانياهو به سختي برآشفت و به صراحت گفت که «کاملا مخالف توافق مورد بحث ايران و 1+5 هستيم، اين توافق بسيار بدي است.ايران هر آنچه مي‌خواست گرفت و هيچ چيز نداده است»!

هيأت‌هاي مذاکره‌کننده 1+5 روز چهارشنبه وارد ژنو شدند و عصر چهارشنبه نيز کاترين اشتون که رياست 1+5 در مذاکرات با ايران را به‌عهده دارد وارد ژنو شد.همچنين محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان و رئيس هيأت مذاکره کننده ايران نيز چهارشنبه شب وارد ژنو شد.وزير خارجه کشورمان براي شرکت در اجلاس يونسکو روز سه‌شنبه به فرانسه رفته بود و پس از پايان برنامه‌هايش در پاريس و ديدار با لوران فابيوس همتاي فرانسوي خود راهي ژنو شد. ظريف و اشتون قرار بود چهارشنبه شب در ضيافت شام با يکديگر ديدار کنند اما با توجه به اينکه هر دو در آخرين ساعت چهارشنبه شب وارد ژنو شدند، اين ديدار به صبح پنج‌شنبه و در قالب يک صبحانه کاري موکول شد.

گزارش فيسبوکي ظريف پيش‌از شروع مذاکرات

محمد جواد ظريف وزير خارجه پس از عزيمت از فرانسه به ژنو در صفحه فيس‌بوک خود گزارشي از فعاليت‌هاي پيشين و برنامه‌هاي خود در مذاکرات ژنو ارائه کرد که در بخشي از آن آمده بود:«ساعت 5 و نيم صبح پنج‌شنبه به‌وقت ژنو (8 صبح به‌وقت ايران عزيز) است. ديشب از پاريس به ژنو آمدم و حدود 2 ساعت ديگر اولين جلسه را به‌صورت صبحانه کاري با خانم اشتون داريم و بعد مذاکرات شروع خواهد شد.دو روز گذشته را در پاريس بودم.

در ژنو هم آخرين هماهنگي‌ها براي جلسه امروز و فردا با همکاران را داشتيم و هم اکنون هم که از حضور شما مرخص مي‌شوم بايد براي رفتن به صبحانه کاري با خانم اشتون آماده شوم.بعد از صبحانه کاري، به محل اجلاس 1+5 در ساختمان دفتر اروپايي ملل متحد در ژنو خواهم رفت و قبل از جلسه، ملاقاتي با اخضر ابراهيمي، نماينده ويژه دبيرکل ملل متحد در مورد سوريه خواهم داشت تا او را در جريان مذاکراتم در ترکيه قرار دهم و در اين زمينه صحبت کنيم.

بعد از جلسه افتتاحيه، مذاکرات بسيار دشوار که اکنون به مرحله ورود به جزئيات رسيده که هميشه سخت و دقيق است بين همکاران من و هيئت‌هاي 1+5 شروع مي‌شود که انشاءالله با دعاي خير شما به نتيجه مطلوب خواهد رسيد که نياز به صبر و اعتماد به خدمت‌گزارانتان دارد. بنده هم از فرصت استفاده خواهم کرد و چندساعتي به رم مي‌روم تا با وزير خارجه ايتاليا يک ديدار فشرده کاري داشته باشم و تا آخر شب به ژنو باز خواهم گشت.اين هم قصه دو روز گذشته و برنامه امروز. مي‌بينيد که تقريباً فرصت نفس کشيدن هم نبود! تا فرصتي دوباره که توفيق گفت‌وگوي مجازي حاصل شود شما را به خدا مي‌سپارم و از همه شما تقاضاي دعاي خير براي موفقيت اين روند دشوار دارم.»

وزير امور خارجه کشورمان بعد از پايان صبحانه کاري مشترک خود با کاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا از طرفهاي شرکت کننده در اين نشست خواست با جديت بيشتري اين مذاکرات را دنبال کنند تا بتوان در اين خصوص به نتايج ملموسي دست يافت.وي همچنين از ديدار انجام گرفته بين خود و کاترين اشتون اظهار رضايت کرد.

ادعاي بي‌بي‌سي

خبرنگار بي‌بي‌سي در روز اول مذاکرات،در ادامه شايعه‌پراکني رسانه‌هاي غربي در جريان مذاکرات هسته‌اي ايران مدعي شد که غرب با پيشنهاد آزاد‌سازي دارايي‌هاي بلوکه‌شده ايران به ژنو آمده است اما به‌ازاي آن خواهان توقف غني‌سازي 20 درصد است! بي‌بي‌سي با اشاره به بسته پيشنهادي ايران مدعي شد: «با توجه به اين که ايران اصرار دارد پيش از آن که گام اول برداشته شود بايد درباره گام آخر به توافق رسيد و اين مذاکرات را پيچيده مي‌کند». بي‌بي‌سي با اشاره به پاسخ‌هاي ايران و همچنين واکنش‌هاي ايران به رفتارهاي آمريکا و غرب ادعا کرد که چشم‌انداز پذيرش تعليق غني‌سازي توسط ايران بسيار ضعيف است.

مذاکرات پيچيده و جدي است

پس از دور اول مذاکرات در روز نخست،سخنگوي مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپايي مذاکرات ايران و 1+5 را بسيار پيچيده و جدي توصيف کرد.

مايکل مان در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «همچنان که مي‌دانيد گفت‌وگوها پيچيده شده است و وارد جزئيات شده‌ايم. ما تعدادي ديدار روز گذشته داشتيم. امروز صبح ديدار يک ‌ساعته ظريف و اشتون بود که آن نيز بسيار خوب بود. اولين دور مذاکرات نيز 45 دقيقه به طول انجاميد». سخنگوي مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپايي با بيان اينکه هدف غرب مشخص است، گفت: آنها انتظار دارند که ايران شفافيت برنامه هسته‌اي خود را به جامعه بين‌المللي نشان دهد.

سخنگوي مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپايي با اشاره به اينکه مذاکرات با جزئيات بي‌سابقه‌اي انجام شد، افزود که اميدوار است اين مذاکرات به نتايج ملموسي دست يابد. عراقچي مذاکره کننده ارشد ايران نيزدر گفت‌وگو با خبرنگاران و پس از پايان دور اول مذاکرات گفت: در دور اول مذاکرات ما مروري به جلسه گذشته کرديم و تصميم گرفتيم درباره نحوه ادامه کار و ورود به جزئيات بحث کنيم و در ژنو قبلي طرح ايران براي نحوه ورود به مذاکرات ارائه شد و اين چارچوب در جلسه‌اي مورد توافق قرار گرفت و در اين جلسه هم همه اعضا هم گفتند آن را قبول دارند. معاون وزير امور خارجه تأکيد کرد: در وين هم جلسه‌اي بسيار مفيد داشتيم و جزئيات بحث‌ها را براي هر دو طرف بيش از گذشته روشن کرد و توافق کرديم که در 48 ساعت آينده بايد وارد جزئيات شويم و هم درباره هدف مشترک و هم درباره گام اول و گام آخر و اقدامات طرفين صحبت کنيم. البته به‌نظر ايران هر سه اين مقوله از اهميت مساوي برخوردار است و در گام آخر بايد وضعيت نهايي را روشن کرد و درباره هدف مشترک هم بايد از همين الآن توافق کرد. عراقچي اظهار داشت: بايد مسير را معلوم کرد، اين چارچوب مورد توافق است و بعدازظهر درباره اين مقولات وارد بحث مي‌شويم و براي اين که ادامه مذاکرات شکل عملياتي‌تري داشته باشه از ساعت 2 به‌صورت دوجانبه به مذاکره با هيئت‌ها ادامه مي‌دهيم.

عراقچي گفت: اين که دو طرف اذعان دارند که از فضاي پديدآمده استفاده کنيم، فرصت خوبي در اختيار ما قرار مي‌دهد و جمهوري اسلامي‌ايران هم کاملاً جدي است و براي اين جلسه هم پيشنهادات مشخصي داريم و طرف مقابل هم پيشنهاداتي دارد و بايد اين نظرات را به هم نزديک کنيم. ايران ايده‌هاي خود را براي برداشتن اين گام‌ها ارائه کرده است، در وين درباره اين مباحث بحث شده است و در اين نشست اميدواريم که به تصميم برسيم، مهم اين است که در مسير درستي هستيم و دو طرف در يک مسير مشترک پيش مي‌روند، کار سختي است ولي اميدواريم که شدني باشد. اين مذاکره کننده ارشد کشورمان تأکيد کرد:‌ مذاکرات فردا هم ادامه دارد و احتمال دارد که طول بکشد و ما احتياج داريم که مذاکرات را ادامه دهيم. اختلافات ميان طرفين زياد است و هنوز براي ارزيابي زود است، معاون وزير خارجه کشورمان همچنين تأکيد کرد: اصل غني‌سازي خط قرمز ايران است و تعليقي در‌اين‌باره را نمي‌پذيريم.

مذاکرات حساس در روز دوم

پس از آغاز مذاکرات روز دوم، سخنگوي کاترين اشتون مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا با بيان اينکه اين دور از مذاکرات بين ايران و گروه 1+5 وارد مرحله حساسي شده است، گفت: تا جايي که مي‌دانم جان‌کري و لوران فابيوس وزيران امور خارجه آمريکا و فرانسه راهي ژنو شده‌اند. وي با اين حال تاکيد کرد که دو طرف همچنان در حال مذاکره بر سر محتواي بيانيه مشترک يا سند مشترکي هستند که براساس آن بتوان مذاکرات را ادامه داد.

ظريف غرب را شيفته خود کرده است

روزنامه ايتاليايي ايل فوليو با عنوان ايران مساله هسته‌اي را هدايت مي‌کند نوشت: محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران با پيام‌هاي توييتري و گفتمان اعتدال، غرب را شيفته خود کرده است. اين روزنامه ايتاليايي افزود: ظريف در مصاحبه با روزنامه فرانسوي لوموند با اشاره به اينکه غربي‌ها مخاطبان کاملأ قابل اعتمادي نيستند، امکان نيل به توافق بر سر مساله هسته‌اي ايران را نيز رد نکرد. اين روزنامه ديروزنوشت: اصرار غرب به گفت‌و‌گو با جمهوري اسلامي‌ايران پس از روي کار آمدن روحاني به اندازه اي است که حتي برخي موضع‌گيري‌هاي سرسختانه نيز نتوانسته ديدگاه‌هاي غربي‌ها را در اين رابطه تغيير دهد.

ايل‌فوليو افزود: کار به جايي رسيده که امروز به معادله گذشته به صورت معکوس نگاه مي‌شود به اين معني که اين ايران نيست که بايد از انزوا خارج شود، بلکه غرب است که براي استقرار صلح در خاورميانه به ايران نياز دارد. اين روزنامه نوشت: ظريف که مذاکرات هسته‌اي را در ژنو از سر گرفته است به صراحت مي‌گويد که ايران به غرب نياز ندارد بلکه اين غرب است که براي حفظ جايگاه خود به جمهوري اسلامي‌نيازمند است و ما غربي‌ها اين تبليغات را باور مي‌کنيم.

عصبانيت نتانياهو از توافق احتمالي

بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي ديروز جمعه با عصبانيت از اخباري که از ژنو مي‌رسيد گفت: ايرانيان در آنچه وي توافق قرن توصيف کرد به هرچه خواسته اند در ژنو دست يافته و در مقابل هيچ بهايي نپرداخته‌اند. به گزارش خبرگزاري فرانسه از فرودگاه بن گوريون در فلسطين اشغالي، نتانياهو در حالي که به نظر مي‌رسد دستيابي دو طرف در مذاکرات هسته‌اي به توافق نزديک شده است، افزود: رژيم صهيونيستي با توافق پيشنهاد شده در مذاکرات ژنو در باره برنامه هسته‌اي ايران مطلقا مخالف است و آن را توافق بسيار بدي مي‌داند.

وزير خارجه آلمان نيز خود را به ژنو رساند

گيدو وستروله وزير خارجه آلمان نيز براي شرکت در مذاکرات ايران و گروه 1+5 ديروز وارد شهر ژنو سوئيس شد تا اين کشور نيز از گردونه رايزني‌هاي ديپلماتيک ايران و جهان عقب نماند. وزير خارجه آلمان، پس از ورود به فرودگاه ژنو بلافاصله عازم اينترکنتنينتال محل اقامت محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران و کاترين اشتون مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا شد.

مذاکره وزير خارجه آمريکا با ظريف و اشتون

بعد از ظهر ديروز «سيد عباس عراقچي» عضو تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي ايران اعلام کرد: محمد جواد ظريف و جان‌کري وزيران امور خارجه ايران و آمريکا و نيز خانم کاترين اشتون مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا با يکديگر ديدار و نشستي سه جانبه خواهند داشت. معاون وزير امور خارجه در جمع خبرنگاران گفت: آقاي کري ابتدا با خانم اشتون در محل دفتر ايشان در سازمان ملل متحد ديدار دوجانبه‌اي خواهد داشت. پس‌از آن ديدار سه جانبه، کري، ظريف و اشتون برگزار مي‌شود. جان کري، وزير امور خارجه آمريکا نيز ديروز پس از ورود به هتل اينترکنتيننتال (محل اقامت هيات‌هاي ديپلماتيک) در جمع خبرنگاران گفت که ديداري با جواد ظريف، وزير خارجه ايران دارد. وزير امور خارجه آمريکا با بيان اين که تاکنون هيچ توافقي با ايران نداشته‌ايم گفت:آمده‌ام که فاصله‌ها را بين ايران و1+5 کم‌تر کنم؛ چراکه مسائلي است که هنوز ميان دو طرف حل نشده است. وي افزود: من با اشتون ديدار دارم. ديداري هم بين من، اشتون و ظريف خواهد بود. هم‌چنين همراه با وزيران خارجه 1+5 با آقاي ظريف ديداري برگزار خواهد شد. جان کري تاکيد کرد: کسي اشتباه نکند فاصله‌هاي مهمي هنوز بين نظر ما و نظر ايران وجود دارد.