نسخه شماره 2024 - 1387/12/12 -


آغاز هم انديشي چند صدايي در هنر ايراني با حضور ميرحسين موسوي


مهران مديري به استاديوم ورزشي مي رود


پايان جشنواره شعر فجر


راه يابي 18 اثر به مرحله نهايي جايزه پروين اعتصامي


اعلام اسامي فيلم هاي بلند جشنواره بين المللي پويانمايي تهران

سهم ايرانيان در پيدايش و آفرينش خط در جهان
خط فارسي بازمانده خط هاي کهن ايران


سراي فرهنگ


 آغاز هم انديشي چند صدايي در هنر ايراني با حضور ميرحسين موسوي  

صبح ديروز هم انديشي چند صدايي در هنر ايراني با حضور ميرحسين موسوي در فرهنگستان هنر آغاز شد.
به گزارش فارس، در ساعات نخستين اين نشست يک روزه که صبح ديروز آغاز شد ميرحسين موسوي حضور يافت.
در بخش افتتاحيه اين هم انديشي که طيف وسيعي از دانشجويان، استادان و محققان در آن حضور داشتند اردشير صالح پور به نمايندگي از شوراي علمي اين هم انديشي به ايراد سخنراني پرداخت و از روند برگزاري اين همايش در 6 ماهه اخير خبر داد.
وي اعضاي هيات علمي اين هم انديشي را غلامرضا اسلامي، حسن بلخاري، فاطمه راکعي، زهرا رهنورد، اردشير صالح پور، جلال الدين کاشفي و منيژه کنگراني عنوان کرد و افزود: چند صدايي يعني وجود مساوي صداها براي خلق يک اثر و هنگامي که همه صداها حق وجود و شنيده شدن داشته باشند مي توان گفت که آن اثر يک اثر چند صدايي است.
وي يکي از خصلت هاي عمده اين روش را نزديک شدن به زندگي عمده مردم دانست و ادامه داد: در چند صدايي شخصيت ها هرکدام استقلال خود را دارند و فرهنگستان هنر در راستاي معنا بخشي به اهداف عالي خود و شناسايي تاريخ هنر، مطالعات راهبردي و ميان رشته اي به اين موضوع پرداخته است.


 مهران مديري به استاديوم ورزشي مي رود 

مهران مديري در ادامه تصويربرداري مجموعه تلويزيوني «مرد دوهزار چهره» به استاديوم ورزشي مي رود.
به گزارش فارس، مهران مديري در حال حاضر در لوکيشن اصلي سريال «مرد دوهزار چهره» واقع در ولنجک مشغول به کار است و از فردا به استاديوم ورزشي راه آهن مي رود تا يکي از موقعيت هايي را که «مسعود شصت چي» درگير آن است، در اين لوکيشن به تصوير بکشد.
بنابراين گزارش، سريال «مرد دوهزار چهره» در 15قسمت 45دقيقه اي ساخته خواهد شد و تا به حال دو موقعيت از پنج موقعيتي که شصت چي درگير آنهاست، تصوير شده است.
تا به حال در اين سريال که مانند «مرد هزار چهره» شخصيت اصلي آن مهران مديري است، بازيگران ديگري نظير سپند اميرسليماني، شقايق جودت، سحر جعفري جوزاني، اميد روحاني، سحر زکريا، پروين قائم مقامي، هادي کاظمي، شايان احدي فر، کيهان ملکي، غلامرضا نيکخواه، سام نوري و محمد رضا هدايتي به بيژن بنفشه خواه، عارف لرستاني، سيامک انصاري، پژمان بازغي، رضا فيض نوروزي و فلامک جنيدي اضافه شده اند و رايزني ها براي حضور بازيگران شاخص سينما و تلويزيون در اين سريال ادامه دارد.  داستان هاي مجموعه تلويزيوني «مرد دوهزار چهره» در ادامه «مرد هزار چهره» است و اين بار «مسعود شصت چي» درگير پنج موقعيت  جديد مي شود که هر موقعيت در سه قسمت به تصوير درخواهد آمد.


 پايان جشنواره شعر فجر  

سومين جشنواره بين المللي شعر فجر که از 10 بهمن در مشهد مقدس، فعاليت خود را آغاز کرده بود، شب گذشته در تهران پايان يافت.
به گزارش فارس، مراسم پاياني سومين جشنواره بين المللي شعر فجر عصر روز شنبه دهم اسفندماه با حضور محمدحسين صفارهرندي وزير فرهنگ و ارشاد و محسن پرويز معاون فرهنگي وي در تالار وحدت تهران برگزار شد.
محمد حسين صفار هرندي وزير ارشاد در مراسم اختتاميه سومين جشنواره بين الملل شعر فجر گفت: شعر کلامي است که مي تواند اثر اعجاز گونه داشته باشد و طبيعتا بر حسب قوت و ضعف اين نقش اعجاز گون مي تواند متمايز باشد.
وي افزود: يک واقعيتي در ميان ما ايرانيان جا افتاده که از شعر به عنوان منطق و استدلال استفاده مي کنيم يعني آنجا که شاعر مي خواهد از منطق بگويد آن را با کلام شعر بيان مي کند.
وزير ارشاد بيان داشت: امروز با خودم فکر مي کردم که اگر از شعر بي بهره بوديم پاي استدلالمان حتما بيشتر مي لنگيد شعر چنين خاصيتي دارد و خيلي به محتوايش هم شايد بسته نباشد گاهي يک شعري که منطقش شايد ناصحيح باشد وقتي بيان مي شود در جا انداختن همان کلام نادرست موثر است.
صفارهرندي با بيان اينکه از غناي شعري بايد بهره بيشتري بگيريم تصريح کرد: مدتي  است فرهنگ عمومي مان برخلاف قبل از شعر قدري فاصله گرفته و اينکه در گذشته مردممان براي منطق استدلال را با شعر مطرح مي کردند مدتي است فاصله گرفته و بايد در اين راه قدم برداشت.
وزير ارشاد ادامه داد: بخشي از اين موضوع در آموزش و پرورش رخ مي دهد و بخش ديگري در همين نشست ها که در کشور با حضور استوانه هاي شعر معاصر رونق مي گيرد.
صفارهرندي گفت: خوب است شعر ما همپاي تکانه هايي که انقلاب در جهان بوجود آورده و به قول بيروني ها هر شش ماه يکبار تحولي از سوي انقلاب شکل مي گيرد، حرکت کند.
صفارهرندي خاطرنشان کرد: لذا اين عذر عزيزانمان را از زبان اين برادر کوچک بپذيريد و اين را هم به عنوان يک قرار بگذاريد که ما فقط بخشي از کار را انجام داديم و بخش هاي ديگر در نشست هاي ديگر ادامه دارد.
محسن پرويز معاون فرهنگي وزير ارشاد و رئيس شوراي سياستگذاري جشنواره بين المللي شعر فجر در مراسم پاياني اين جشنواره گفت: جشنواره در سومين دوره که مقارن با 30 سالگي انقلاب هم است قرار شد برنامه  ويژه تري داشته باشد که اين برنامه در بخش بين الملل است و قرار شد برنامه مفصل تري همکاران ما در تابستان تدارک ببينند و نوعي همکاري و نشست بين شاعران برگزيده ايراني و شاعران خارجي صورت بگيرد.
وي افزود: همان طوري که در ساير برنامه هاي 30 سالگي انقلاب قرار بود که برنامه ها در طول سال هم تداوم يابد قرار است برنامه جشنواره شعر فجر نيز در طول سال تداوم داشته باشد.
رئيس شوراي سياستگذاري جشنواره بين المللي شعر فجر ادامه داد: در جشنواره بحث تجليل از شاعران انقلاب مطرح شد که با توجه به تعدد شاعراني در حوزه شعر انقلاب در نقاط مختلف کشور زحمت کشيدند نهايتا يک فهرست 1500 نفره تهيه شد و به اين نتيجه رسيديم که از تعدادي از اين افراد تجليل کنيم.
وي ادامه داد: ما 27 سال جشنواره شعر نداشتيم و اين اتفاق درباره داستان هم افتاده است. بنياد ادبيات داستاني به عنوان اولين کارش قرار است جشنواره مشابهي را براي داستان طراحي کند تا ما شاهد تقدير از داستان نويسان انقلاب و کساني که در اين عرصه براي ميهن مان زحمت کشيده اند باشيم.
پرويز سخنان خود را با يادي از طاهره صفارزاده و منوچهر احترامي به پايان برد.
علي معلم دامغاني دبير سومين جشنواره بين المللي شعر فجر در اين مراسم گفت: اين فرصتي است که نصيبم شد تا از آنهايي که برنامه ريزي کردند و سه سال است اين جشنواره راه مي برند و براي آيندگان برنامه ريزي مي کنند تشکر کنم.
وي افزود: بزرگان بدانند پايان کار جهان نرسيده است و آدم وقتي به پايان مي رسد که دوباره آغاز مي کند و تخيل و تعقل و تجربه از پي يکديگرند.
معلم تصريح کرد: نخست بايد از خدمات 30 ساله رهبري انقلاب که در معيت شاعران بودند و اين مطلبي است که همه برآنيم سپاسگزاريم. سپس از مقام وزارت و معاون ايشان که از سلسله خود ماست جناب آقاي پرويز نويسنده ارجمند سپاسگزاريم.
30 شاعر به عنوان شاعران پيشکسوت عرصه شعر انقلاب در سومين جشنواره بين المللي شعر فجر مورد تجليل قرار گرفتند که اسامي آنها به ترتيب حروف الفبا به شرح زير است:
حسين آهي، خسرو احتشامي، حسين اسرافيلي، ساعد باقري، عباسعلي باقري، محمدعلي بهمني، پرويز بيگي حبيب آبادي، مصطفي رحماندوست، محمدرضا سهرابي نژاد، بهمن صالحي، قادر طهماسبي، احمد عزيزي، عليرضا قزوه، محمود شاهرخي، مشفق کاشاني، عبدالجبار کاکايي، محمد جواد محبت، جواد محقق، محمدرضا محمدي نيکو، محمدعلي معلم دامغاني، بيوک ملکي، سيد علي موسوي گرمارودي، يوسفعلي ميرشکاک، سيمين دخت وحيدي، فاطمه راکعي، ضيا»الدين ترابي، زکريا اخلاقي، حميد سبزواري، سهيل محمودي و محمدرضا عبدالملکيان.


 راه يابي 18 اثر به مرحله نهايي جايزه پروين اعتصامي 

گروه فرهنگ: از ميان 4 هزار و 707 عنوان کتاب سال هاي 84 تا 86 که مناسب داوري تشخيص داده شدند، سرانجام 18 اثر به مرحله نهايي جايزه پروين اعتصامي راه يافتند که شامل 16 برگزيده و 2 تقدير است.
به گزارش خبرنگار مردم سالاري نشست خبري سومين جايزه ادبي پروين اعتصامي صبح روز يکشنبه يازدهم اسفند با حضور محسن پرويز معاون فرهنگي وزير ارشاد و محمدعلي رمضاني فراني مدير اداره کتاب اين وزارتخانه در سراي اهل قلم برگزار شد.
پرويز در ابتداي اين نشست گفت: جشنواره پروين مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي است و يکي از دو جايزه اي است که در کنار جايزه جلال آل احمد طي دو سال اخير توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي مصوب و توسط وزارت ارشاد انجام شده است.
وي عنوان کرد: جايزه جلال حيطه عامي را در برمي گيرد و خانم ها و آقايان مي توانند در آن شرکت کنند، اما جشنواره پروين که با پيگيري هاي اوليه خانم نوبخت در شوراي عالي انقلاب فرهنگي به تصويب رسيد آثار نويسندگان خانم را هم در حوزه کودک و نوجوان و هم در حوزه بزرگسال مورد بررسي قرار مي دهد.
معاون فرهنگي وزير ارشاد اساسنامه جايزه پروين را شبيه جايزه جلال دانست و بيان داشت: در جايزه پروين ما يک هيات امنا داريم که رئيس آن وزير ارشاد و معاون اين وزارتخانه هم دبير آن است.
پرويز ادامه داد: بانوان نماينده برخي از وزارتخانه هاي مرتبط مثل وزارت آموزش و پرورش، وزارت آموزش عالي، وزارت ارشاد و سازمان صدا و سيما ساير اعضاي هيات امنا را تشکيل مي دهند.
وي هيات علمي را در رده بعدي هيات امنا قرا رداد و گفت: هيات علمي جايزه پروين شامل پنج نفر از صاحب نظران و اساتيد دانشگاه و رشته هاي مرتبط است که توسط هيات امنا انتخاب مي شوند و هيات علمي بر روند داوري آثار نظارت مي کند.
به گفته پرويز، دبير علمي جايزه کتاب سال، دبير هيات علمي نيز محسوب مي شود و بايد روند داوري را زير نظر داشته باشد و بر کميته هاي داوري نظارت کند.
دبير هيات امناي جايزه پروين اين جايزه را فضلي براي بانوان دانست و گفت: ميزان جايزه پروين طبق مصوبه 25 سکه بهار آزادي براي برگزيدگان و 5 سکه بهار آزادي براي تقديري هاست که امسال اهدا مي شود.
پرويز خاطرنشان کرد: از آنجا که تعيين جايزه بر عهده هيات امناست در آخرين جلسه، معاونت فرهنگي وزارت ارشاد پيشنهاد داد که از دوره بعد 30 سکه به برگزيدگان و 10 سکه به افراد شايسته تقدير اهدا شود.
محمدعلي رمضاني فراني دبير علمي جايزه پروين نيز شعر، ادبيات داستاني، ادبيات نمايشي، ادبيات کودک و نوجوان و پژوهش هاي ادبي را گروههاي پنج گانه اين جايزه طبق اساسنامه دانست.
وي عنوان کرد: ما در اين پنج گروه با اقسام توليدات شامل تاليف، ترجمه، تصحيح و تحقيق مواجه هستيم که گروه کودک و نوجوان از هم تفکيک شد و در گروه شعر هم اين تفکيک در حوزه شعر نو و شعر کلاسيک صورت گرفت.
وي کار بعدي هيات علمي را تعيين داوران عنوان و تصريح کرد: از بين نويسندگان، اهل نظر و اساتيد دانشگاه با تنوع خاص داوران مشخص شدند.
مراسم پاياني سومين دوره جايزه ادبي پروين اعتصامي صبح روز سه شنبه 113 اسفند در ساعت 10 تا 12 در تالار وحدت تهران برگزار مي شود.


 اعلام اسامي فيلم هاي بلند جشنواره بين المللي پويانمايي تهران  

گروه فرهنگ: هفت فيلم بلند انيميشن در بخش مسابقه ايران و مسابقه بين الملل ششمين جشنواره بين المللي پويانمايي تهران به نمايش در مي آيند.
به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، اين فيلم ها که نمايش آنها از يکشنبه در جشنواره پويانمايي تهران آغاز مي شود شامل چهار فيلم از ايران و سه فيلم از ژاپن، ليتواني و چک است. برخي از سانس هاي چهار سالن مرکز آفرينش هاي فرهنگي و هنري کانون، دانشکده صدا و سيما، موزه هنرهاي معاصر و سينما کانون در طول روزهاي برگزاري جشنواره به نمايش فيلم هاي بلند اختصاص پيدا کرده است.
يکي از فيلم هاي بلند ايراني «افسانه ماردوش سه، نبرد فريدون» به کارگرداني حسين مرادي زاده است. فيلم درباره ضحاک است که پس از خواب اش دستور به کشتن کودکان مي دهد. فرانک فريدون را به دنيا مي آورد و او را به دور از چشم سربازان ضحاک به بيشه اسپروز مي برد.
«عاشورائيان» ديگر فيلم بلند ايراني است که کارگرداني آن را ناهيد صمدي امين به عهده داشته است. اين فيلم تاکنون چندين جايزه از جشنواره هاي مختلف دريافت کرده که جايزه دوم جشنواره فيلم مذهب ايتاليا در سال 2008، جايزه جشنواره هنرهاي ديجيتال و جشنواره فيلم هاي کودک و نوجوان همدان در 1387 از آن جمله اند.
«سفر به سرزمين دور» فيلم بلند ديگري به کارگرداني ساسان پسيان است که جايزه اول جشنواره هنرهاي ديجيتال در سال جاري را از آن خود کرده است.
ديگر فيلم بلند ايراني «اژي دهاک» به کارگرداني امير کساوندي است. در سياره اي به نام کيهان موجودي به نام اژي دهاک از تنديس هزار ساله خود بيرون مي آيد و زندگي آرام مردم سياره را به جنگ و خونريزي بدل مي کند.
سه فيلم بلند خارجي نيز در جشنواره پويانمايي تهران نمايش داده مي شوند. «پنج سانتيمتر در ثانيه» از ژاپن که کارگردان آن ماکوتو شينکايي يکي از اين سه فيلم است که در باره دو دوست است که به وسيله خانواده هايشان ناگزير به جابه جايي مي شوند.
«مربي حشرات» از ليتواني که چهار کارگردان به نام هاي راسا ميسکينيتي، دوناتاس اولويداس، مارک اسکروبکي و ليناس آگوتيس دارد، جايزه جشنواره هاي کارلوي واري،  لايپزيگ، جشنواره تايوان و جشنواره بلک نايتنر را در سال 2008 از آن خود کرده است.
«شبي در شهر» ديگر فيلم بلند از چک است که کارگرداني آن را يان بالي به عهده داشته است.


 سهم ايرانيان در پيدايش و آفرينش خط در جهان
 خط فارسي بازمانده خط هاي کهن ايران 
نويسنده : آزاده احساني چمبلي

ديدگاه برخي پژوهشگران درباره دبيره(خط) پارسي اينست که اين دبيره بازمانده ايست از دبيره اي که آن را عربي مي خوانند و بر اين باورند که دبيره عربي بازمانده دبيره نبطي يا کوفي مي باشد. حال آنکه وجود دبيره اي با نام "دبيره عربي!" خود جاي پرسش دارد، چرا که تا پيش از اسلام نشاني از پيدايي دبيره و ديوان و آموزش در ميان عربها به ويژه در ميان عرب هاي حجاز ديده نشده است، هر چند از عربهاي شمالي عربستان (= حيره و غسان که يکي زير فرمان شاهنشاهي ايران و ديگري زير فرمان امپراطوري روم بود) پنج مدرک که کهنه ترين آنها به 1500 سال پيش باز مي گردد، بدست آمده است. از عربهاي نيمروزان (= جنوب) نيز آثاري بدست آمده است که پيوند با مردم يمن دارند و آنان نيز همانند مردم حيره زير فرماندهي شاهنشاهي ايران بودند.
دکتر همايون فرخ در کتاب "سهم ايرانيان در پيدايش و آفرينش خط در جهان" مي گويد: "مردم حجاز بر اثر صحرانشينان از نوشتن و خط بي بهره ماندند اما اندکي از آنها که کمي پيش از اسلام به عراق و شام (=حيره و غسان) مي رفتند نوشتن را از آنها آموختند و ]زبان[ عربي خود را با حروف نبطي و سرياني و عبراني مي نوشتند، براي نمونه سفيان ابن اميه که از بازرگانان آن دوره بود از کساني بود که خط سرياني را به حجاز آورد."
از مجموعه روايات چنين بر مي آيد که عرب  ها، نخستين مرکز انتشار خط را شهر حيره و انبار (= شهر پيروز شاپور) مي دانسته اند و شايد بسياري خط هاي ايراني غربي در ميان رودان و به ويژه انتشار سرياني در ميان نسطوريان ايران چنين احساسي را به وجود آورده باشد.
دبيره اي که امروزه "کوفي" مي نامندش نخست به دبيره "حيري" نامبردار بود و پس از آنکه که مسلمانان کوفه را در کنار شهر حيره ساختند، اين خط نام کوفي گرفت. نکته اي که بايسته است تا بدان توجه ويژه شود اينست که دبيره اي که امروزه "کوفي" ناميده مي شود، صد سال پيش از پيدايش در حيره و انبار شناخته شده بوده است. 
اما اين نوشتار بر آن است که روشن نمايد که دبيره پارسي نه برآمده از دبيره نبطي و نه برآمده از دبيره کوفي است، بلکه گونه تکامل يافته دبيرگان(خط هاي) رايج در پيشينه دراز آهنگ ديوان و دفتر در ايران است. هرچند که اگر بر اين باور هم باشيم که خط پارسي بازمانده مبطي يا کوفي است، باز نمي توان وجود خط ساختگي اي به نام "خط عربي" را باور داشت، چه برسد به آنکه بخواهد پيوندي هم با " دبيره پارسي" داشته باشد. براي روشن شدن اين گفتار، نخست به پيشينه " دبيره نبطي" که به باور پژوهشگران امروزين نياي " دبيره عربي" مي باشد نگاهي مي افکنيم.
زبان نبطي در واقع زبان پادشاهي "پترا" است. اين پادشاهي در هنگامه نيرومندي اش از سوريه تا حجاز و از اردن تا صحراي سينا در مصر گسترده بود. آشکار است که آثاري به خط و زبان نبطي در شمال عربستان امروزي که زماني بخشي از پادشاهي نبطيان بوده است، بدست بيايد. اسناد بدست آمده در شمال عربستان امروزي عموما در درازاي سه سده بين دو هزار تا هزار و هفتصد سال پيش به پيدايي آمده اند و به خط و زبان نبطي و نه زبان عربي نوشته شده اند. مي بايست  يادآور شد که حدود 1600 سال پيش اثري به پيدايي آمد که امروزه به کتيبه "النماره" (از آنجا که معمولا نوشته ها و اشعاري که در ميان تازيان رواج داشته اندپيوندي با ايران دارند، نيک است به اين نکته اشاره شود که در کتيبه "المناره" واژهPRW (پرشو) آمده است که به باور بيشتر پژوهشگران مي تواند همان واژه فارس يعني ايران باشد.) نامبردار است و تقريبا به زبان عربي خالص است اما به خط نبطي از اندکي پيش از سالهاي آغازين پيدايش اسلام (حدود 1450 سال پيش) تنها دو نوشته بسيار گزيده (کمتر از دو رج) در دست است که در يکي از آن دو که به کتيبه "حران" نامبردار است و به سال 568 ميلادي ]هنگام شاهنشاهي انوشيروان ساساني[ باز مي گردد، خط به کار رفته به خط معروف به خط عربي همانندهايي دارد. اما اينکه در اين گسست تقريبا دويست ساله يعني از هنگام نگارش کتيبه "النماره" که نخستين اثر به زبان عربي و خط نبطي مي باشدتا هنگام کتيبه "حران" چه بر خط و دگرگوني آن گذشته است بر کسي آشکار نيست و جاي بسي شگفتي است که پژوهش گران بدون هيچ سند و مدرکي خط کتيبه حران را با خط نبطي کتيبه "النماره" پيوند مي دهند! و نيز به باور استاد آذرنوش در کتاب "راههاي نفوذ فارسي در فرهنگ و زبان عرب جاهلي" خلا شگفت آوري که در آخرين قرن هاي جاهليت عرب به وجود آمده بررسي تحول خط نبطي به عربي را دشوار مي سازد.
پس بسيار دور مي نمايد که دبيره اي چون دبيره امروز ما بازمانده از دو کتيبه اي باشد که به باور پژوهش گران از خط نبطي به جاي مانده اند.
در اين بخش با گفته اي از "زيگموند فرنکل" سخن درباره نبودن خط و کتابت در ميان اعراب را به پايان مي بريم.
فرنکل مي گويد: "تقريبا تمام واژگاني که در زبان عربي با نگارش رابطه دارند از زبان هاي بيگانه گرفته شده اند، از آن جمله است: ]...[ قلم که تا ديرزماني از واژه هاي اصيل سامي تصور مي شد، در حقيقت يوناني است،(khalamos)  و اصل هندو اروپايي ]ايراني[ دارد. دوات، به گفته "لاگارد" از زبانهاي ايراني گرفته شده است. "حبر" با همين تلفظ سرياني و "سفر" به معني کتاب آرامي است..."
امروزه از بسياري پژوهشگران مي شنويم و مي خوانيم که: "پس از آنکه تازيان ايران را تسخير کردند، چون بيشتر تازيان خواندن و نوشتن نمي دانستند ايرانيان را براي کارهاي ديواني استخدام کردند. ايرانيان ديوان سالار نيز که پي به مشکلات "خط عربي برده بودند تلاش کردند شيوه نگارش را بهبود بخشند."
بايد انديشيد اين دبيره که اين دبيره که پژوهشگران آن را "خط عربي" مي خوانند چگونه  دبيره اي بوده است که چند سالي پيش از اسلام از مرزهاي خارج از سرزمين حجاز (عموما از مرزهاي ايران) به وسيله بازرگاناني چند وارد سرزمين عربها شده است و خود عربها آن را نمي دانسته اند و براي خواندن و نوشتن نمي توانستند و از ديگر سو دبيران و ديوان سالاران ايراني آن را به نيکي مي شناخته. مي توانستند بدان بنويسند و بخوانند و در آن دگرگوني نيز پديد آورند و بهبودش بخشند.
بايد يادآور شد که پيشينه خط امروز ما (به هر نامي که آن را بخوانند، خط پارسي يا خط عربي) بي گمان همان خط هاي رايج در ايران کهن بوده است. در ايران زمين از گونه هاي مختلف دبيرگان پارسي نوشته هاي بي شمار بدست آمده اند که هر يک در سير تاريخ کهن ايران برآمده و کامل کننده خط و نگارش پيش از خود بوده اند. اما بايد دانست که هيچ اثر و نوشته اي از هيچ خط که زادگاه آن سرزمين اعراب باشد بدست نيامده است. پس چگونه مي توان پذيرفت که خط پارسي امروز که آشکارا پيوندش را با دبيره هاي موجود در ايران از روزگار کهن تا امروز پاس داشته است در سرزميني به وجود آمده باشد که به زحمت چند نمونه انگشت شمار از خط نبطي و کوفي در آن يافت شده است.
اين پژوهشگران بر اين باورند که اين دبيره در يهنه غربي(خوروران) سرزمين ايران به پيدايي آمد، به ويژه پس لز روي کار آمدن شاهنشاهي هخامنشي که سرزمين گسترده از ماورا»النهر(فرارود) تا ميان رودان را در بر مي گرفت رواج بسيار يافت و نامبردار شد. ]بنابراين[ نياز به يک خط و زبان ارتباطي يگانه در شاهنشاهي پهناور هخامنشي بر گسترش خط و زبان آرامي در پهنه ايران زمين افزود. گرچه به نيکي مي دانيم که در کتيبه بيستون ستون چهارم بندهاي 70-88   درباره خط و زبان ايراني چنين آمده است: "داريوش شاه گويد: بخواست اهورا مزدا اين است کتيبه اي که من برساختم. علاوه بر اين به آريايي بود، و در روي الواح گلين و روي چرم تصنيف شده بود. علاوه بر اين پيکره ام را نيز بر ساختم... و آن نوشته شد و خوانده شد پيش من. پس از آن من اين کتيبه را در همه ايالت فرستادم. مردم.همکاري کردند." آشکار است که خطي که روي چرم نوشته مي شده است خط ميخي نبوده است و بلکه خطي بوده است که امروزه آن را "آرامي" مي خوانند. اين خط را مي توان خط رايج در غرب ايران خواند، چرا که مردم ميان رودان از تيره هاي نژاد ايراني بوده و پيوستگي نژادي و فرهنگي و فرهنگي اين مردمان به سرزمين مادري امري آشکار مي باشد. خط ايراني اي که بر پايه کتيبه بيستون روي چرم نوشته شده بود خطي بود که در درازناي تاريخ ايران، دبيران ايراني در آن دگرگونيهايي پديد آوردند و از آن دبيره هاي پارتي، پهلوي کتيبه اي، پهلوي کتابي، سغدي، مانوي، سرياني، پهلوي مسيحي و اوستايي و بسيار دبيره هاي دگر که جز از نام از آنها نمي دانيم، را بر آوردند. و دبيره پارسي امروز چيزي نيست جز ادامه همين روند تکامل خط در ايران و اين موضوع آشکارا در جدول مربوط به سير تکامل خط در ايران ديده مي شود. دبيران دانشمند و هوشمند ايراني که معمولا با يک يا چند الفباي زمان خود مانند پهلوي، سرياني، سغدي، مانوي و اوستايي آشنايي داشته اند مي توانستند بهتر از هر کس خط فارسي امروز را پديد آورده و قانونمند ساخته باشند. 


 سراي فرهنگ 

نمايشگاه دنياي عجيب در ارسباران

نمايشگاهي از 42 تابلو در ابعاد A3 و A4 با موضوع تصويرسازي تخيلي - اکسپرسيويسم - براي گروه سني کودک - نوجوان و جوان کاملا خيالي و در عين حال پرمعنا و داراي مفهوم از نظر احساسي - معنوي و اجتماعي، با عنوان «دنياي عجيب» در گالري شماره 1 فرهنگسراي هنر (ارسباران) گشايش يافت.
هنرمندان آثار فوق خانم ها: ليدا معتمد، نگين محزون، مهشيد راقمي، بيتا مرادخاني، مهري برابري، مرجان مظاهري پور و گلناز والا معتمد هستند که کارشناسان رشته گرافيک و تصويرسازي و باسابقه برگزاري نمايشگاه هاي انفرادي، گروهي، داخلي و خارجي مي باشند.

ويژه برنامه روز درختکاري در طبيعت

فرهنگسراي طبيعت به مناسبت فرا رسيدن روز درختکاري و با هدف ترغيب و تشويق شهروندان به کاشت و نگهداري گياهان اقدام به برگزاري ويژه برنامه روز درختکاري در تاريخ 15 اسفند ماه نموده است.
اين برنامه که با حضور صدها نفر از کودکان دبستاني و پيش دبستاني برگزار مي شود، شامل اهداي نهال رايگان همراه با کارگاه آموزشي کاشت نهال، نمايش هاي شاد و موزيکال همراه با تن پوش هاي عروسکي، اجراي پانتوميم، به پرواز درآوردن بادکنک هاي منقش به شعارهاي حفظ محيط زيست و... مي باشد.

برپايي مراسم تکريم از سالمندان موفق در سالمند

فرهنگسراي سالمند به منظور تکريم سالمندان موفق، روز چهارشنبه 14 اسفند ماه برنامه ويژه اي را برگزار مي کند.
مراسم ويژه سالمندان، روز چهارشنبه از ساعت 10 تا 12 در سالن فجر واقع در خيابان پيروزي، انتهاي خيابان ششم نيروي هوايي برگزار مي شود. در اين برنامه از سالمنداني که پس از گذراندن دوره هاي آموزشي به اخذ گواهينامه پايان دوره نائل شده اند، تقدير شايسته اي به عمل مي آيد. بر پايه اين گزارش، در اين مراسم که با هدف تکريم شهروندان ارشد برگزار مي شود گروه هاي نمايشي و گروه کر فرهنگسراي سالمند برنامه هاي متنوعي را اجرا مي کنند.

آموزش خوشنويسي در سلا مت

فرهنگسراي سلا مت; در راستاي برنامه هاي آموزشي خود، اقدام به برگزاري دوره هاي آموزشي خط تحريري نموده است. در اين دوره ها که براي دو گروه سني نوجوان و بزرگسال تدارک ديده شده است به هنرجويان ضمن آموزش صحيح نويسي حروف و کلمات جمله نويسي را نيز همراه با تناسب و زيبايي فرا مي گيرند.
همچنين دوره هاي پيشرفته آموزش نستعليق و شکسته نويسي نستعليق از عناوين دوره هاي آموزش ارايه شده در اين دوره ها مي باشد.

نشست مذهبي فروغ روشنايي در دختران

فرهنگسراي دختران به مناسبت سالروز شهادت امام حسن عسگري(ع)، نشست مذهبي«فروغ روشنايي» را با موضوع نگاهي به سيره عملي و اخلا قي امام يازدهم شيعيان برگزار مي کند. در اين نشست که با هدف گسترش و تعميق فرهنگ الگوپذيري از ائمه اطهار(ص) برگزار مي شود، بيژن سالک زماني، کارشناس مذهبي، در خصوص سيره عملي و رفتار امام حسن عسگري(ع) در خانواده و جامعه و تاثير انديشه هاي آن امام در تاريخ اسلا م به سخنراني مي پردازد.
اين نشست پنجشنبه 15 اسفند ماه ساعت 1تا 12 برگزار مي شود.

نمايشگاه هفت سين در انجمن ام اس ايران

نمايشگاه سفره هفت سين با مشارکت خانه فرهنگ حورا و «انجمن ام اس ايران» برپا مي شود. اين نمايشگاه به منظور تقويت روحيه بيماران و حضورشان در جهت مشارکت براي برنامه هاي آئيني و باستاني عيد نوروز برگزار مي شود.

برپايي نمايشگاه هنرهاي دستي بانوان در کودک

نمايشگاه هنرهاي دستي از توانمندي هاي بانوان در مراکز فرهنگي هنري منطقه سه برپا  مي شود. اين نمايشگاه از تاريخ 10 اسفند لغايت 27 اسفند همه روزه از ساعت 8 الي 18 در فرهنگسراي کودک و خانه فرهنگ حورا» برگزار مي شود.

جشنواره هنري دانشآموزان منطقه 13 در سالمند

فرهنگسراي سالمند با همکاري آموزش و پرورش، منطقه 13 «جشنواره هنري دانشآموزي» را از 13 تا 15 اسفندماه برگزار مي کند.
 اين جشنواره روزهاي سه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 8 تا 30:14 در سالن آموزش و پرورش منطقه 13 برگزار مي شود. در اين مراسم به 3 اثر برگزيده و منتخب هيات داوران در هر مقطع تحصيلي، جوايز ارزنده اي اهدا خواهد شد.
برپايه اين گزارش، جشنواره  هنري دانشآموزان با هدف دستيابي به خلا قيت هاي هنري دانشآموزان و به مناسبت سي امين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران برگزار مي شود. آثار ادبي  وهنري ارائه شده در قالب هاي نمايشنامه، نمايش هاي صحنه اي و عروسکي، خوشنويسي، هنرهاي دستي، طراحي، نقاشي، کاريکاتور، گرافيک، عکاسي، شعر، مطالعه و تحقيق، روزنامه ديواري، داستان کوتاه، وبلاگ نويسي و کتابخواني مورد داوري و بررسي قرار مي گيرند.

هديه شادي ها در شادترين روز سال در بهمن

در 14 اسفند روز احسان و نيکوکاري بار ديگر همچون ساليان گذشته شاديهايمان را با ديگر هموطنان تقسيم کرده و رشته دوستي هايمان را محکم تر خواهيم کرد. به همين مناسبت کتابخانه باران (کودک و نوجوان) فرهنگسراي بهمن برنامه اي شاد براي بچه ها ترتيب داده است. در اين ويژه نامه که هديه شادي ها نام دارد بچه ها با اهداي هدايا به دوستانشان تصاوير تقسيم شادي هايشان را روي کاغذ نقاشي خواهند کرد و سپس قصه  هايي در اين باره خواهند نوشت و در آخر نيز جوايزي را از مسئولين دريافت خواهند کرد.